Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Projekt Domowej Opieki Medycznej dla każdego z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa

Facebook Twitter

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło projekt Domowej Opieki Medycznej, w skrócie DOM, czyli system zdalnego monitoringu pacjentów z COVID-19. Do zakażonych trafią pulsoksymetry. To urządzenia badające poziom saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem i przekazują dane do centrum monitoringu. Dzięki temu, w razie pogorszenia stanu zdrowia do pacjenta szybko zostanie wezwane pogotowie ratunkowe.

fot.fernandozhiminaicela/pixabay.com

Z Domowej Opieki Medycznej mogą korzystać bezpłatnie pacjenci z COVID-19, którzy:

  • ukończyli 55 lat – oni automatycznie są włączani do programu oraz osoby młodsze, jeśli wypełnią formularz Pulsocare na stronie Ministerstwa Zdrowia lub zostaną zakwalifikowani przez lekarza POZ.

Pomysł na taki rodzaj wsparcia osób zakażonych koronawirusem wziął się z opinii specjalistów, według których wielu chorych zwleka ze zgłoszeniem się do szpitala. To może być powód wciąż dużej liczby zgonów. Pulsoksymetr do domu dostarczy listonosz, dlatego bardzo ważne jest podanie dokładnych danych adresowych. Czas oczekiwania to 1 dzień roboczy. Dostawy będą realizowane także w soboty.

W przesyłce, którą otrzyma pacjent będzie instrukcja obsługi urządzenia i ulotka. Potem wystarczy zalogować się do aplikacji Pulsocare i zacząć mierzyć saturację – wystarczy założyć na palec urządzenie, które automatycznie łączy się z telefonem. Wyniki zostaną przesyłane do systemu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj