Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Protest rodziców dzieci żłobkowych w Rybniku

Facebook Twitter

Protestujemy w sprawie nagłej podwyżki kosztów utrzymania dziecka w żłobkach - mówią rodzice dzieci, których dotknęła decyzja rybnickich radnych. A ci zdecydowali o obniżeniu dotacji do żłobków niepublicznych.

Od stycznia nie będzie to jak do tej pory 620 a 310 złotych. Jak wyliczyli rodzice koszty wzrosną w sumie miesięcznie o 550 złotych, bo z końcem roku kończy się dotacja z rządowego programu „Maluch+” a i same żłobki zapowiadały podwyżkę kosztów utrzymania. W efekcie za pobyt jednego dziecka będzie trzeba zapłacić 850 złotych plus koszty wyżywienia:

My w tej chwili jako rodzice mamy miesiąc- półtora miesiąca na: albo podjęcie decyzji co z dzieckiem zrobić, jeżeli nie znajdziemy dodatkowych pieniędzy w budżecie, albo na rezygnację z pracy, czy znalezienie jakiegoś zastępstwa dla dziecka. To jest największy problem, że ta zmiana nadchodzi nagle i nie mamy czasu na zorganizowanie się.

Protestujący rodzice przygotowali petycję, podpisało się pod nią ponad 600 osób. Wręczyli ją prezydentowi Rybnika Piotrowi Kuczerze. Chcą, by miasto do sierpnia przyszłego roku, odroczyło decyzję w sprawie zmiany dofinansowywania prywatnych żłobków:

Żeby zyskać na czasie, żeby móc przeorganizować życie 255 rodzin. To da rodzicom czas na zorganizowanie się, porównujemy naszą sytuację- sytuację rodziców dzieci  żłobkowych- do pasażera pędzącego pociągu, który nagle się dowiaduje od konduktora, że musi natychmiast, dwukrotnie  więcej zapłacić za bilet, a jeśli nie, to może z pociągu wyskoczyć. Petycja została złożona u prezydenta, ale rodzice nie chcą tylko trwać w oczekiwaniu czy się coś wydarzy czy nie, też organizują się, by pojawić się na najbliższej sesji Rady Miasta, wraz z dziećmi. Żeby pokazać, że problem jest realny, nie tylko na papierze w postaci list z podpisami.

– mówili rodzice Dominika Zmroczek- Mróz i Jarosław Jarosik. W Rybniku do żłobków niepublicznych uczęszcza 250 dzieci, czy prezydent Rybnika zmieni swą decyzję? O to będziemy pytać we wtorek (19.11.) w Radio 90. Porannym gościem Radia 90 będzie Piotr Kuczera. Początek po godzinie 8.00.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2022