Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Przewodniczący obwodowej komisji wyborczej z zarzutami prokuratorskimi. Może pełnić taką rolę?

Facebook Twitter

Przewodniczący obwodowej komisji wyborczej w Rydułtowach ma zarzuty prokuratorskie, był też w przeszłości karany. Czy może być szefem komisji w czasie wyborów? To pytanie zadali Radiu 90 mieszkańcy. Odpowiadamy!

Przewodniczący obwodowej komisji wyborczej

Przewodniczący obwodowej komisji wyborczej z zarzutami prokuratorskimi- czy może pełnić swoją rolę? Czy osoba z wyrokiem może uczestniczyć w liczeniu naszych głosów? Jak się okazuje każdy, nawet osoba, która była w przeszłości karana, a aktualnie ma zarzuty prokuratorskie, może w komisji zasiadać. Wątpliwości pojawiły się w jednej z obwodowych komisji wyborczych w Rydułtowach. Pytania na ten temat dotarły do naszej redakcji jak i do Urzędu Miasta.

Sekretarz miasta Rydułtowy Krzysztof Kisiel, mówi że prawo nie reguluje tego, kto może a kto nie, zasiadać w komisjach wyborczych:

Krzysztof Kisiel: Odebrałem wczoraj telefon z informacją, że jeden z członków naszej obwodowej komisji wyborczej posiada zarzuty prokuratorskie, że przeciwko niemu wszczęto postępowanie o popełnienie przestępstwa z kodeksu karnego. Osoba, co do której powziąłem te informacje, faktycznie została wybrana przewodniczącym obwodowej komisji wyborczej. Ustawa nie zawęża możliwości bycia kandydatem, a następnie członkiem obwodowej komisji wyborczej, w sytuacji prowadzonego postępowania prokuratorskiego. Nawet, aby być urzędnikiem wyborczym jest wyraźnie w ustawie, kodeksie wyborczym powiedziane, że nie można być osobą skazaną  prawomocnie za przestępstwo popełnione umyślnie. Co do członków obwodowych komisji wyborczych takich zastrzeżeń w ustawie nie ma.

Kandydatów do składów obwodowych komisji wyborczych zgłaszają komitety wyborcze. Urzędnicy porządkują te informacje i wysyłają je do komisarza. W tym przypadku do Bielska- Białej. Tam powoływane są osoby do składów poszczególnych komisji. Jak podkreśla sekretarz miasta Rydułtowy Krzysztof Kisiel, urzędnicy miejscy sprawują jedynie kontrolę nad pracami obwodowych komisji wyborczych.

Czytaj także: 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lutego 2024