Przewodnik Radia 90: Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego w Jastrzębiu- Zdroju
Wyjątkowych miejsc w regionie gdzie można spędzić letni czas, nie brakuje. Na wakacyjnej mapie jest jedno szczególne. To Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego w Jastrzębiu-Zdroju. Wybudowali go w połowie lat 70. górnicy jastrzębskich kopalń.
Od kilku lat dzięki władzom miasta znów odzyskuje ono dawny blask. Przewodnik Radia 90 poleca Wam jastrzębski OWN.
Mówi Katarzyna Gardecka instruktor z Miejskiego Ośrodka Kultury w Jastrzębiu-Zdroju:
Katarzyna Gardecka: Jastrzębie-Zdrój w latach 70. potrzebowało młodych ludzi do pracy tutaj w kopalniach. Zaczęli przyjeżdżać z różnych stron Polski właśnie do pracy na kopalniach oraz żeby dostać mieszkanie, bo w Jastrzębiu-Zdroju było łatwo o mieszkanie. Mówiono o nim, że jest to miasto „młodości, pracy i pokoju”. I to miasto w pewnym momencie stało się najmłodszym miastem pod względem demograficznym, bo średnia wieku tutaj wynosiła dwadzieścia parę lat. Te młode małżeństwa, z małymi dziećmi potrzebowały miejsca, przestrzeni gdzie będą mogły korzystać w czasie swojego wolnego czasu z jakiejś formy rekreacji. A takiego miejsca, z wyjątkiem Parku Zdrojowego w centrum miasta nie było. W związku z tym postanowiono w połowie lat 70. zagospodarować naturalny teren zielony przy ulicy Cieszyńskiej. Jest otoczony przez osiedle z wielkiej płyty, ale rzeczywiście jest to strefa zielona, bardzo przyjazna i postanowiono właśnie w latach 70., że tam powstanie ośrodek wczasów niedzielnych kopalni Moszczenica, inaczej mówiąc Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego. Dlaczego kopalnia Moszczenica? Dlatego, że w tamtych czasach kopalnie miały pod swoją kuratelą liczne obiekty, ośrodki, instytucje, w tym także kulturalne, które finansowały i wspierały w budowie. Ten ośrodek w ramach czynu społecznego, partyjnego budowali właśnie górnicy tej kopalni.
To właśnie wtedy w połowie lat 70. ubiegłego wieku powstały najważniejsze obiekty Ośrodka Wypoczynku Niedzielnego w Jastrzębiu-Zdroju:
Katarzyna Gardecka: Wybudowano wtedy między innymi amfiteatr na kilkaset miejsc, ponieważ planowano, że będą tam wyświetlane filmy, będą organizowane koncerty, wybudowano basen, pawilon gastronomiczny, korty tenisowe a wszystko to było w pięknej scenerii zielonej, wśród alejek spacerowych. Ten ośrodek zaczął prężnie działać, organizowano tam liczne imprezy, a nad całością czuwały organizacje działające Przy Kopalni Moszczenica, powiedzmy na początek, że była to Rada Zakładowa, ale także PCK, PTTK, Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej dodam, że to były lata 70., Liga Obrony Kraju, Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej, ZSMP – czyli Związek Socjalistycznej Młodzieży Polskiej. I te wszystkie organizacje wspierały działania, które odbywały się na OWN-ie. Teren był pilnowany przez straż przemysłową. Ciekawostką jest, że zarabianiem stawów, ponieważ również tam znajdowały się stawy, zajmowało się koło wędkarzy.
W jastrzębskim OWN odbywały się Górnicze Dni Kultury i inne cykliczne wydarzenia kulturalno-sportowe. Złote czasy OWN-u trwały do początku lat 90.:
Katarzyna Gardecka: Przyjeżdżały tu zespoły, chociażby zespół regionalny z Koniakowa to mówię już o 78 roku, kiedy odbył się pierwsze Górnicze Dni Kultury, zespół estradowy ze Szczecina pod nazwą „Telegram”, „Śląska Kapela Podwórkowa” wówczas bardzo popularna. Wtedy też, mówię tutaj o Górniczych Dniach Kultury, ale też o innych wydarzeniach, które odbywały się na OWN, organizowano tam liczne konkursy sprawnościowe, gry sportowe dla dzieci i dorosłych. W 1978 podczas GDK zorganizowano giełdę sprzętu turystycznego i ten OWN był wykorzystywany do celów rekreacyjnych, sportowych. Odbywały się tam biegi przełajowe, podczas różnych imprez miejskich. tak jak powiedziałam, gry sprawnościowe. To działało prężnie. Myślę, że każdy mieszkaniec, który korzystał, a korzystało z OWN bardzo wielu mieszkańców, wspomina te czasy bardzo dobrze. Tam naprawdę można było odpocząć, dodatkowym atutem było to, że był tam bezpośredni dostęp. Można było sobie spacerkiem przejść i korzystać z tego terenu zielonego. Wraz z upadkiem socjalizmu kopalnia Moszczenica pozbyła się tego nierentownego obiektu i najemcą została spółka „Benom” a rok później Komisja Zakładowa Solidarność 80 KWK Moszczenica. Jednak obaj dzierżawcy nie byli w stanie utrzymać tego obiektu i z czasem popadł w zapomnienie i też nie spełniał swojej funkcji.
Przez blisko kolejnych 20 lat mieszkańcy odwiedzali jastrzębski OWN, mimo iż brakowało na nim już infrastruktury. Kuszące były polanki i zielone miejsce w sercu miasta. Jastrzębianie marzyli jednak o powrocie do świetności Ośrodka Wypoczynku Niedzielnego – mówi Roman Foksowicz I zastępca prezydenta Jastrzębia-Zdroju:
Roman Foksowicz: Teren popadał w ruinę i te obiekty, które tam się znajdowały, popadały w ruinę. Nie było możliwości zagospodarowania tego, natomiast cały czas mieszkańcy wnioskowali o to, żeby ten teren został uruchomiony, żeby ten teren działał, że to jest świetne miejsce na rekreację właśnie taki wypoczynek weekendowy, sobotnio-niedzielny. Gdzie można nie wyjeżdżając z miasta, w fajnych okolicznościach przyrody wypocząć i nawet bezpiecznie dla dzieci spędzić tam czas. I to było podnoszone przez cały czas przez mieszkańców natomiast dopiero w 2015 roku, kiedy pani prezydent podjął decyzję o tym, że staramy się odbudowanie OWN-u, rozpoczęły się jakieś prace koncepcyjne dotyczące przywrócenia tego terenu mieszkańcom.
W 2015 roku zapadła decyzja o przywróceniu dawnego blasku jastrzębskiemu OWN-owi:
Roman Foksowicz: Postanowiliśmy odświeżyć, odnowić te obiekty, które tam się znajdują, unowocześnić to. Oczywiście basen, który tam funkcjonował, już był niemożliwy do wykorzystania, ze względu na stan tego techniczny tego obiektu. Zresztą otoczenie też i wymogi Sanepidu nie pozwalały na funkcjonowanie tego basenu. Trzeba to oczyszczać, trzeba tę wodę kontrolować cały czas a okolice lasu i liście, które spadały do wody, powodowały zanieczyszczenia cały czas. Natomiast postanowiliśmy ten temat kontynuować. Woda i otoczenie związane z wodą, czyli wodny plac zabaw, który tam powstał, tężnia solankowa, z której mogą korzystać mieszkańcy. Amfiteatr, który jest kontynuacją tego, co było kiedyś właśnie, tych imprez, które tam się odbywały oraz polany leśne, gdzie można usiąść na leżakach czy na kocu i opalać się pikniki urządzać. A także grille, które tam funkcjonują i to w tym pierwszym etapie modernizacji OWN zostało wykonane. Bardzo mieszkańcom się podoba ten teren, a szczególnie możliwość wodnego placu zabaw gdzie dzieci, małe, mniejsze, większe mogą bezpiecznie bez ryzyka utonięcia z tego placu korzystać zwłaszcza w te upały.
Władze Jastrzębie-Zdroju zapowiadają, że to nie koniec i wkrótce drugi etap modernizacji OWN-u:
Roman Foksowicz: Chcemy przywrócić mieszkańcom całość OWN. A to również ten plac, na którym był basen kiedyś. Zmieniamy projekt, dostosowując, żeby place zabaw powstały, żeby była możliwość korzystania z rekreacji z różnych obiektów. Natomiast pierwsze co rozpoczniemy, to już w tym roku to jest modernizacja budynku gastronomicznego. Chcemy go przywrócić, żeby w przyszłym roku już była możliwość korzystania z tego, z gastronomii, małej gastronomii, bo to jest tam potrzebne. To uzupełni tę ofertę, którą w tej chwili mamy. Zmierzamy do tego, żeby wykorzystać również teren wodny, ten staw, który funkcjonował kiedyś i cieszył się popularnością. Kajaki, rowery wodne. Mamy na to projekt, jednak jest to własność lasów państwowych i przede wszystkim postanowiliśmy uregulować ten stan, czyli zakupić od Lasów Państwowych ten teren, żeby móc tam inwestować.
Zmodernizowany Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego w Jastrzębiu-Zdroju spodobał się nie tylko mieszkańcom, ale również fachowcom, którzy docenili, jak udało się zagospodarować przestrzeń w sercu miasta:
Roman Foksowicz: Pierwszy etap modernizacji OWN-u postanowiliśmy zgłosić do konkursu na najlepszą przestrzeń publiczną województwa śląskiego. To był strzał w dziesiątkę, bo zostało to docenione przez fachowców architektów i dostał na pierwszą nagrodę w kategorii właśnie przestrzeń publiczna. Ja bym podzielił na dwie kategorie atrakcyjność OWN. Pierwsza to jest wodny plac zabaw, gdzie dla młodzieży, dzieci jest to rewelacyjne miejsce. Natomiast dla osób starszych tężnia solankowa, która jest bardzo często odwiedzana i wykorzystywana przez osoby starsze. Cieszy się to dużą popularnością zwłaszcza w tych czasach kiedy zdrowie jest bardzo ważne. Inhalacje są bardzo istotne. Natomiast my staramy się wykorzystać całości i proponujemy różne imprezy na OWN-ie, wykorzystanie tego amfiteatru. Chcemy, żeby OWN żył cały czas i to się udaje zrobić, wykorzystując takie okazje jak na przykład Euro, gdzie utworzyliśmy tam strefę kibica, jak na przykład w tej chwili kino letnie, gdzie prezentujemy różne filmy. Wykorzystywane do miejskich imprez i nie tylko, bo teren OWN, lasów wokół zostały wykorzystane też do turnieju MTB, rowerowego.
Czytaj także:
- Przewodnik Radia 90 poleca jastrzębski Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego. Znasz to miejsce?
- Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego znowu zacznie tętnić życiem?
- Jak ma wyglądać odnowiony Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego w Jastrzębiu?