Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Przystań piecza”, czyli pomoc dla rodzin

Facebook Twitter

Powiat wodzisławski pomoże rodzinom w kryzysie. „Przystań piecza” to nazwa projektu, który będzie tam realizowany.

Fot. olichel \ pixabay.com

Chodzi o to, by pomóc dzieciom i młodzieży pozbawionych właściwej opieki rodziców, zapewnić im jak najlepszą formę pieczy, a także wspomóc w starcie w dorosłe życie.

W ramach programu utworzona zostanie między innymi nowa, mała placówka opiekuńczo-wychowawcza, do której zostanie przeniesiona część podopiecznych Powiatowego Domu Dziecka w Gorzyczkach.

Powiat poprzez swoje jednostki pomocy społecznej obejmie też wsparciem i szkoleniami osoby sprawujące rodzinną pieczę zastępczą, a także samych wychowanków. Na te działania udało się pozyskać unijne dofinansowanie.

Sam program wpisuje się w ogólnopolskie założenia takiej pomocy. Zakłada on odchodzenie od wielkich placówek w rodzaju domów dziecka na rzecz rodzin zastępczych lub placówek małych, kameralnych, pozwalających na bardziej indywidualne podejście do każdego podopiecznego i jego problemów.

Zgodnie z przepisami ustawy o pieczy zastępczej, do końca przyszłego roku wszystkie powiaty muszą osiągnąć tak zwany standard, czyli w placówce w tym samym czasie nie może przebywać więcej niż 14 dzieci oraz osób, które osiągnęły pełnoletność, przebywając w pieczy zastępczej.

Podobne projekty przygotowały też Radlin i Wodzisław Śląski. W Radlinie prowadzone będą kolejne działania zapobiegające ubóstwu i wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży. W Wodzisławiu planowane jest rozszerzenie usług świadczonych przez wodzisławską „Dziuplę”.

Więcej o projekcie: TUTAJ.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 maja 2022