Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Racibórz: Odkryto cmentarzysko sprzed 4000 lat

Facebook Twitter

Niezwykłe odkrycie na Raciborszczyźnie, rolnik znalazł cmentarzysko sprzed czterech tysięcy lat. W połowie marca tego roku do Działu Archeologii Muzeum w Raciborzu dotarła informacja o odnalezieniu na polu uprawnym w rejonie Raciborza-Starej Wsi ludzkich kości.

Fot. muzeum-raciborz.pl

Podjęto decyzję o eksploracji odkrytego grobu. Odsłonięty kościec ułożony był na prawym boku ze zgiętymi rękami, podkurczonymi nogami i twarzą skierowaną na wschód co jest charakterystyczne dla pochówków z okresu neolitu i wczesnej epoki brązu.

Kości nóg zostały wydobyte na powierzchnię przez rolnika podczas prac polowych. W pobliżu znaleziono dwa kolejne pochówki (także ułożone na boku). Archeolog Romuald Turakiewicz twierdzi, że natrafiono na pozostałości cmentarzyska.

W tej sytuacji można uznać, że opisywane pochówki mogą stanowić część grobu zbiorowego. Podjęto decyzję o odłożeniu dalszej eksploracji do zakończenia sezonu prac rolniczych. Pochówki zostały zabezpieczone a kolejne prace badawcze przeprowadzone zostaną jesienią tego roku

-czytamy na stronie muzeum w Raciborzu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj