Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Racibórz Retro: Nowy szlak w mieście nad Odrą. Zobacz przedwojenne fotografie

Facebook Twitter

W centrum Raciborza ulokowano 13 tablic, na których możemy zobaczyć przedwojenny Racibórz. Stoją one dokładnie w tych miejscach, w których przed laty wykonane zostały fotografie. Mamy je wszystkie w naszej galerii.

Dawid Wacławczyk: Wielkim sentymentem raciborzan, turystów, osób, które nas odwiedzają jest Racibórz Retro, dzisiaj w Raciborzu stanęło 13 tablic prezentujących Racibórz z okresu przedwojennego. Staraliśmy się trzymać tej zasady, żeby te fotografie stanęły w tych miejscach, w których były robione. Nie zawsze to jest możliwe, np. koło kościoła fotograf stał na środku ulicy, dziś tak tablicy nie możemy ustawić. Tymi 13. tablicami rozpoczynamy, myślę, że w przyszłym roku wprowadzimy kolejne.

Tablice stoją między innymi na rynku, przy dworcu PKP, ulicy Opawskiej, przy Placu Długosza, czy obok Zamku Piastowskiego.

Dawid Wacławczyk wiceprezydent Raciborza ma nadzieję, że szlak retro wpiszę się w mający w przyszłości powstać parku kulturowy w mieście. Bo dzięki niemu możemy zobaczyć jak zmieniło się to jedno z najstarszych miast na Śląsku:

Dawid Wacławczyk; Racibórz przedwojenny był miastem kompleksowym, urbanistycznie i architektonicznie był spójny, wojna dokonała wielkich zniszczeń, również w tej tkance miejskiej (…). Dziś mamy do czynienia z miastem, w którym są puste niezabudowane przestrzenie jak plac Długosza, zupełnie bez sensu. Mamy dużo pustych miejsc, choć na szczęście powstają nowe plomby, jak na przykład na ulicy Chopina. Mam jeszcze trochę tej materii zabytkowej, mamy kilka miejsc sympatycznych, mamy zielone miasto, jesteśmy w mieście parków, których jest więcej niż było (…). Cieszmy się tym Raciborzem jaki jest dzisiaj, ale pamiętajmy jakie ma korzenie i inspirujmy się tą myślą architektoniczną i urbanistyczną jaka była przed wojną.

Tablice stoją na stabilnych podporach wykonanych z kortenu i betonu. W miejscach monitorowanych. Na razie jest 13 nowoczesnych tablic, ale planach ratusza jest w przyszłości montaż kolejnych, tak by utworzyły one spójny szlak turystyczny.

Stroną graficzną i wyborem miejsc ustawienia tablic zajął się raciborzanin, pan Marcin Rychły. Część zdjęć wybranych do ekspozycji pochodzi z prywatnej kolekcji pocztówek pana Henryka Sowika, za co składamy mu serdeczne podziękowania!

-piszą urzędnicy z Raciborza.

Zobacz galerię tablic:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj