Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Radio 90 ostrzega. Oszuści nie odpuszczają. Nie dajcie się naciągnąć!

Facebook Twitter

Słuchacz Radia 90 ostrzega: oszuści zaatakowali w Bełku. Z prośbą, aby ostrzec mieszkańców regionu zadzwonił Paweł. Do jego teściowej zadzwonił dziś (27.07.) telefon, kobiecy głos w słuchawce powiedział, że dzwoni z policji:

Fot. jastrzebie.slaska.policja.gov.pl

Przedstawia się jako pani Nowak, komenda policji w Rybniku. Wydarzył się wypadek, moja żona potrąciła kogoś ze skutkiem śmiertelnym. Na miejsce jedzie prokurator już, ale rodzina tej poszkodowanej, tej zmarłej osoby chciałaby się dogadać i teraz zaczyna się temat. Czy teściowa ma jakieś oszczędności w domu, może ewentualnie lokaty, może jakieś złoto. Teściowa troszkę się wystraszyła. Brzmiał to bardzo wiarygodnie. W pewnym momencie zaczęła w to wszystko wierzyć.

– opowiada Paweł. Kiedy teściowie powiedzieli, że nie mają oszczędności, kobieta rozłączyła się. Ostrzegamy, podajemy dalej, abyście ostrzegli swoich bliskich. Oszuści dzwonią na numery telefonów stacjonarnych, podszywają się pod członków rodziny, czasami udają policjantów. Bądźcie czujni!

Jeśli spotkała was taka sytuacja – zawiadomcie policję.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Policja ostrzega i przypomina:

Przestępcy działający metodą „na policjanta” wciąż oszukują starsze osoby. Wyłudzają pieniądze, które często stanowią wszystkie oszczędności seniorów. Nie bądźmy obojętni i ostrzeżmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny lub policjantów.

Oszuści dzwonią najpierw na numer stacjonarny i nawiązując rozmowę ze starszą osobą, często podszywają się pod któregoś z członków rodziny. Po chwili jednak przerywają połączenie. Bardzo szybko telefon ponownie dzwoni. Tym razem przestępca podaje się za policjanta, funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji.

Oszust przekonuje starszą osobę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi, aby mu w tym pomóc. Twierdzi, że dzięki temu będzie można zatrzymać przestępców oszukujących starsze osoby i zapobiec utracie oszczędności np. zdeponowanych na bankowej lokacie. Pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki lub pozostawieniu pieniędzy we wskazanym miejscu.

Po przekazaniu pieniędzy lub wpłaceniu ich na wskazane przez oszusta konto, wszelki kontakt z przestępcami się urywa. Z reguły wówczas pokrzywdzony orientuje się, że padł ofiarą oszusta.

Oszuści często informują starsze osoby, aby udając się do banku wypłacić pieniądze, nie mówili kasjerom i obsłudze placówek bankowych, w jakim celu to robią. Oszuści starają się przekonać starsze osoby, że pracownicy banków również należą do grupy przestępczej i dlatego nie wolno ich o niczym informować.

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać dwóch podstawowych zasad:

Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.
Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj