Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rajd jedwabnym szlakiem. W Wodzisławiu zapraszają na niecodzienną wycieczkę po legendarnym Grodzisku

Facebook Twitter

Na rajd jedwabnym szlakiem w Wodzisławiu Śląskim- zaprasza Kazimierz Mroczek z Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej. Na formularz kontaktu DAJ ZNAĆ dostaliśmy informcje o wydarzeniu w najbliższy wtorek (21.09.).

Miłośnicy pieszych wędrówek mamy dla was propozycję odkrycia i poznania ciekawych miejsc w Wodzisławiu Śląskim tj. tajemnic wodzisławskiego lasu na Grodzisku. Zapraszamy do udziału w pieszym rajdzie 21 września w Wodzisławiu Śląskim.

– czytamy w zaproszeniu.

Rajd odbędzie się we wtorek (21.09.), start o godz. 10.30. Udział w wydarzeniu jest darmowy. Nie obowiązują wcześniejsze zapisy

Miejsce zbiórki:

Zajazd Cyganek w Wodzisławiu Śląskim (Wilchwy), ul. Jastrzębska 76 – obok drewnianego kiosku „Wodzio”.

Zakończenie rajdu:

Baszta Rycerska ul. Grodzisko w Wodzisławiu Śląskim około godziny 14.30

Impreza organizowana jest w ramach projektu dofinansowywanego przez Miasto Wodzisław Śląski. Częścią niniejszego projektu, jest m.in. wycieczka po legendarnym Grodzisku wraz z zwiedzaniem z przewodnikiem Baszty Rycerskiej, a także okolicznych nieznanych bliżej mieszkańcom obiektów lasu miejskiego. Przewodnik opowie o najciekawszych miejscach na Grodzisku, legendach i faktach. Około trzygodzinne spotkanie – połączone z spacerem i zwiedzaniem Lasu Miejskiego i Baszty Rycerskiej nawiązuje do miejskiej turystyki w pobliżu Baszty z czasów II Rzeczpospolitej Długa trasa i zwiedzanie od ul. Brackiej przez Balaton aż do Baszty, będzie okazją do spaceru po dawnym lesie miejskim i pokazania prawie wszystkich tajemnic lasu miejskiego (w tym wielu zabytków i miejsc atrakcyjnych turystycznie).

Trasa rajdu – pieszej wycieczki:

1. Rajd rozpocznie się przy jednym z najstarszych lokali gastronomicznych miasta obecnym Zajeździe Cyganek. Uczestnikom zostanie przedstawiona krótka historia Wilchw i Zamysłowa oraz restauracji, która rozpoczynała w czasach II Rzeczypospolitej trasę do Śląskiego Centrum Jedwabniczego. Także to miejsce to część „Marszu śmierci” w roku 1945
2. Ulica Bracka.
Przejście przez osiedle dawnej KWK „1 Maja” i informacja o dawnych punktach kontaktowych Armii Krajowej.
3. Szpital wojewódzki przy ulicy Brackiej nr 13.
Zaprezentowane zostaną obiekty jednego z najciekawszych obiektów miasta w tym tzw. „Wilia lekarzy” oraz dawnego sanatorium i też „grota lourdzka”. Następnie przejdziemy przez zabytkowy park szpitala.
4. Wzgórze przy ulicy Jodłowej.
Uczestnicy poinformowani zostaną o mogiłach na miejscowym cmentarzu gdzie też jest miejsce pochówku więźniów obozu oświęcimskiego.
5. Balaton.
Spacer wokół wodzisławskiego Balatonu z informacją o dawnym ośrodku wypoczynkowym.
6. Leśniczówka miejska „Maroszczyka”.
Uczestniczy przejdą trasą w okolicach wilchwiańskiej Palestyny i przez Pragę do dawanej już nie istniejącej leśniczówki. Było to dawniej centrum jedwabnictwa w autonomicznym województwie śląskim.
7. Leśniczówka Gwarectwa.
Uczestnicy przejdą częściowo dawnym „żółtym szlakiem” oraz doliną marklowickiego potoku do dawnej leśniczówki. Przekazane zostaną też informacje o Grodzisku Górnym.
8. Baszta Rycerska
Uczestnicy zapoznani zostaną z jednych najstarszych zabytków miasta a mianowicie „Kapliczką Sobieskiego” i przejdą pod romantyczna basztę odbudowaną staraniem władz miasta Wodzisławia Śląskiego. zaprezentowana zostanie historia obiektu oraz informacje o odbudowie baszty w latach dziewięćdziesiątych XX wieku przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej. Tu też nastąpi zakończenie rajdu.

Informacje praktyczne:

1. Ze względu na to że rajdu będzie przebiegał przez tereny leśne i w kilku miejscach z trudnymi podejściami pod strome pagórki oraz że trasa do przejścia będzie znacząco długa zaleca się uczestnictwo w nim osób o odpowiedniej kondycji fizycznej. Można zabrać ze sobą kijki.
2. Ze względu na przejście przez teren leśne wskazane jest by mieć odzież z długim rękawem oraz nakrycie głowy.
3. Ze względu na tereny leśne i czasami podmokłe oraz długość trasy zaleca się mieć odpowiednie obuwie.
4. W razie niepogody należy zabezpieczyć się w odpowiednią odzież.
5. Istnieje możliwość dojazdu samochodem z centrum miasta Wodzisławia Śląskiego na miejsce zbiórki po uprzednim uzgodnieniu z kierowcą. Kontakt: tel. 604 360 809
Do przystanku Cyganek można dojechać z dworca autobusowego (Galeria Karuzela) Wodzisławia Śląskiego autobusem komunikacji miejskiej linia „A” godz. 9.29 lub 10.30 (w tym wypadku przyjazd na przystanek Cyganek 10.40). Natomiast autobusem MZK linia W10 – odjazd z dworca autobusowego w kierunku Jastrzębia Zdrój – stanowisko I, godz. 10.00.
6. Można również spotkać się z uczestnikami rajdu pod Basztą około godziny 13:00. Tutaj konieczny jest kontakt z przewodnikiem: tel. 604 360 809.

Dla uczestników:

1. Każdy uczestnik przed wyruszeniem na trasę otrzyma napój
2. Dla osób biorących udział w rajdzie przekazana zostanie okolicznościowa pamiątka.

Informacje prawne:

1. Każdy uczestnik biorąc pod uwagę swój stan zdrowia decyduje się na uczestnictwo na własną odpowiedzialność.
2. Zabrania się uczestnictwa w rajdzie osobom nietrzeźwym lub pod wpływem innych środków odurzających oraz spożywanie ich podczas rajdu.

Zapraszamy wszystkich do udziału w tym niezwykłym wspólnym spacerze!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 marca 2023