Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

 

Recepta na długowieczność: Dobrze się odżywiaj, ćwicz i …. czytaj!

Facebook Twitter

Naukowcy z Uniwersytetu Yale twierdzą, że istnieje zależność między długością naszego życia a… czytaniem książek! Jak podał portal booklips.pl osoby czytające książki żyją średnio 23 miesiące dłużej niż ci, którzy w ogóle nie czytają. W Radiu 90 ruszyliśmy tym tropem.

Aby sprawdzić teorie naukowców, dotarliśmy do filii numer 18 biblioteki w Rybniku:

Nie mogę nic powiedzieć na temat długości życia, ale mogę coś powiedzieć na temat jakości życia, gdy się książki czyta, bo jakość życia zdecydowanie się podnosi. Im więcej czytamy, czy to dzieci, czy dorośli, tym jesteśmy bogatsi, o wiedzę i doświadczenie tych bohaterów, o których czytamy.

– mówi nam Aleksandra Reguła -Bryl z biblioteki przy ulicy Orzepowickiej w Rybniku.  Badania dotyczyły osób dorosły, powyżej 50 roku życia, ale przecież wiemy, że czytanie to samo zdrowie dla najmłodszych:

Przede wszystkim czytanie rozładowuje napięcia, pomaga się rozluźnić, odprężyć, a wiadomo, że stres w życiu powoduje, to, że żyjemy krócej, więc myślę, że pod tym kątem możemy patrzeć na to naukowe podejście do czytania. I u dorosłych ten stres jest dużo mniejszy i u dzieci, tak samo. A jeśli chodzi o to czytanie dzieci, to jest dużo książek, z których się można pośmiać, z bohaterów, z ich przygód. Wiadomo, śmiech to zdrowie, każdy tak mówi, wiec każda minuta śmiechu jest dla nas cenna. 

– dodaje bibliotekarka Joanna Zielonka.

Filia numer 18 biblioteki w Rybniku współpracuje z przedszkolami oraz z miejskim żłobkiem, z myślą o przyszłych czytelnikach i ich zdrowiu planują wprowadzić czytanie „do brzucha”, czyli akcję czytania dla mam w ciąży. Często przychodzą do nich przedszkolaki, między innymi z przedszkola numer 43, a współpraca z grupą Pszczółki zaowocowała spektaklem „Dziewczynka z zapałkami”, jaki został wystawiony an scenie w bibliotece głównej przy Szafranka w Rybniku.

Dziś (18.01.) Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka, dlatego z półki w bibliotece sięgamy właśnie po tę książkę:

To jest książka i dla dzieci, i dla dorosłych, każdy w tej książce się odnajdzie i każdy wyciągnie inne treści dla siebie atrakcyjne. Ja mam dorosłe dzieci i do dzisiejszego dnia niektóre teksty z Kubusia Puchatka u nas funkcjonują.

Bo to jest kopalnia cytatów, ale też zestaw wyjątkowych bohaterów, z którymi możemy się utożsamiać. Kto jest Sową? Kto jest Mamą Maleństwa czyli Kangurzycą? Kto jest marudnym Osiołkiem a kto głupiutkim Misiem?

Posłuchajcie jeszcze propozycji na dziś jeśli chodzi o książkę na zdrowie, na długie i szczęśliwe życie:

A wracając do badań: zaobserwowano, że korzyści daje również czytanie gazet i czasopism, ale zależność nie była aż tak silna, jak w przypadku książek.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj