Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

 

„Rodzina zastępcza jest ok”. Jest coraz więcej dzieci, które jej potrzebują

Facebook Twitter

W blisko 160 tysięcznym powiecie wodzisławskim funkcjonuje 167 rodzin zastępczych. To sporo, ale ciągle mało, bo dzieci potrzebujących pomocy z roku na rok przybywa.

fot. Pexels \ pixabay.com

W Rydułtowskim Centrum Kultury odbyła się w poniedziałek (17.09.) konferencja pod hasłem „Moja rodzina zastępcza jest OK”, podczas której promowano taki sposób rodzicielstwa i podziękowano takim właśnie rodzinom:

Coraz więcej dzieci potrzebuje rodzin zastępczych – nie ukrywa w rozmowie z Arkadiuszem Żabką Żanna Kwiczala-Musiolik, koordynator rodzinnej pieczy zastępczej w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim:

Widzimy, że niestety sytuacja z dnia na dzień jest coraz gorsza, coraz więcej dzieci potrzebuje rodzin zastępczych. Stąd też ogromna wdzięczność dla tych osób, które się zdecydowały pełnić tą funkcję. Czemu dzieciaków jest coraz więcej? Może jest jakiś kryzys wychowania, rodzice nie do końca są przygotowani do pełnienia tych ról, dzieci są obarczane coraz większymi problemami, nie każdy na dobrego rodzica się nadaje, tego trzeba się uczyć – jak każdej innej funkcji. Rodzina zastępcza zdecydowanie jest ok, jest najbliższa środowisku dziecka. Żadna instytucjonalna forma opieki nie da dziecku takiego komfortu i bezpieczeństwa, jakie daje rodzina zastępcza. To najlepsze miejsce, jakie mogliśmy dla nich znaleźć, zanim ich rodzice wrócą do pełni sił wychowywania ich. 

Ci którzy myślą o zostaniu rodziną zastępczą mogą zgłosić się do PCPR-u w Wodzisławiu Śląskim. Wodzisławski powiat kończy właśnie autorski program „Każde dziecko ma swój dom”, a wkrótce rozpocznie się kolejny – zapowiada Janina Chlebik – Turek, członek Zarządu Powiatu Wodzisławskiego do spraw społecznych:

Szkolimy, przygotowujemy, propagujemy wiedzę i tłumaczymy, że bycie rodzicem zastępczym to jest czasem szansa dla tych, którzy nie mieli możliwości być rodzicem w rodzinie naturalnej. Jest to też takie spełnienie się osób w okolicy 40-stki, których dzieci już urosły. Ogromna jest rola rodzin zastępczych, w wychowaniu tych, którzy mają w życiu gorzej. Utrudnieniem jest jednak to, że rodzina naturalna nie ma takiego obowiązku obracania się w prawie, natomiast rodzina zastępcza jest pod kontrolą z każdej strony. Za to tym wszystkim rodzinom dziękujemy. 

Podczas konferencji zostały wręczone nagrody dzieciom z rodzin zastępczych, które uczestniczyły w konkursie plastycznym „Moja rodzina zastępcza jest OK”.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 grudnia 2019