Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Ruchanki z fjutem i fefernuski” na rynku w Rybniku. Tak się reklamuje Kociewie

Facebook Twitter

Karawana z Kociewia zaparkowała na rynku w Rybniku. Poleca ten rejon Pomorza mieszkańcom naszego regionu. Kusi architekturą Tczewa, spokojem Borów Tucholskich czy przysmakami o kontrowersyjnej nazwie.

Na rynku w Rybniku kolejne osoby podchodziły zaintersowane stoiskami, posłuchajcie:

Piotr Kończewski dyrektor Lokalnej Grupy Turystycznej Kociewie liczy, że mieszkańcy regionu zjadą do nich w drodze nad morze.

Piotr Kończewski: 500 kilometrów z kawałkiem, ale prościutka droga, autostrada A1, od niedawna autostrada na całości, więc można spokojnie: i my do Was, ale przede wszystkim przyjechaliśmy tutaj po to, aby zabrać Was do nas. Czym możemy Was kusić? Przede wszystkim pewną innością. Wy też macie spływy kajakowe, ale my mamy inne trochę rzeki. Macie dużo zieleni, my mamy Bory Tucholskie, w dużej mierze to jest właśnie Kociewie. Kusimy też bliskością morza, naszego Bałtyku, można w drodze nad morze po prostu zjechać: mamy 6 węzłów autostradowych, więc można w dowolnym momencie i w dowolnym miejscu Kociewia zjechać i po prostu nas odwiedzić.

Radio 90: Bo nazwa Kociewie nie jest w Polsce znana.

Piotr Kończewski: Nie jest znana, ale jak już powiem nazwy miejscowości jak Tczew, Starogard Gdański czy Świecie to już mniej więcej kojarzą (…). Sama nazwa nie jest aż tak dobrze znana, raptem my ją używamy od niespełna 200 lat… Myślę, że to to się jeszcze będzie zmieniało. I myślę, że naszą pracą, naszą działalnością spowodujemy, że niedługo, jak ktoś powie Kociewie to większość mieszkańców naszego pięknego kraju, czy Śląska tym bardziej, będzie wiedziało, gdzie jest Kociewie.

Radio 90: Na radio90.pl mamy zdjęcia z tego rejonu.

Piotr Kończewski: Bardzo się cieszę. Przyślemy jeszcze więcej, ponieważ chcemy, aby mieszkańcy i słuchacze Radia 90 poznali jak najlepiej Kociewie i się do nas wybrali. Czy to na weekend, czy na kilka dni, czy może urlop spędzili po prostu u nas. Serdecznie zapraszam.

Lokalną Grupę Turystyczną Kociewie na rynku w Rybniku przywitał Adam Wawoczny, prezes Ślaskiej Organizacji Turystycznej.

Adam Wawoczny: Jak widać lato nie tylko w województwie śląskim, które zaprasza, ale oczywiście Kociewie też zaparsza do zwiedzania. Tak kompleksowo wyposażeni we wszystkie atrakcje, jak u nas w Krainie Górnej Odry.

Radio 90: No właśnie na tym to polega: Kociewie przyjeżdża do nas, a Kraina Górnej Odry wyjeżdża. Gdzie wy tego lata się pokazujecie?

Adam Wawoczny: My pokazujemy się razem z wszystkimi markami turystycznymi z atrakcjami w Mikołajkach, na promenadzie imienia Tadeusza Gołębiewskiego. Już drugi rok z rzędu będziemy się promowali z naszym, z naszymi atrakcjami województwa śląskiego. Zapraszam, od 11 do 16 sierpnia, czyli taki przedłużony weekend i Mikołajki. Tam cały Śląsk będzie się prezentował ze swoją ofertą letnią i zimową.

Radio 90: Myśmy wakacje otworzyli festiwalem Górnej Odry. Czy już wiemy, ile osób w nim uczestniczyło?

Adam Wawoczny: Wiem, ale jeszcze nie powiem, ponieważ jeszcze zaliczamy. Oczywiście jest pobity rekord, a rekord w ubiegłym roku było 123 tysiące osób.

Radio 90: Ten rekord jest pobity. To możemy powiedzieć.

Adam Wawoczny: Tak i to znacznie.

Od 2012 roku z Kociewiem współpracuje powiat rybnicki

– przypiomina starosta rybnicki Damian Mrowiec.

Damian Mrowiec: Odwiedzamy się, byliśmy w Gniewie, obejrzeliśmy ich wielkie przedsięwzięcie, jakim było przysposobienie zamku do współczesności. Naprawdę wszystkim tym, którzy jeszcze nie byli z naszych okolic, polecam właśnie tamte strony.

Radio 90: I dzisiaj się reklamują tutaj na rynku w Rybniku.

Damian Mrowiec: Tak, tam jest co oglądać. Wprawdzie nie mają bezpośredniego dostępu do morza, ale mają Wisłę z przepięknymi mostami, starymi i nowoczesnymi. Coś nas łączy, bo w Gniewie Sobieski urządził siedzibę dla Marysieńki, my też mamy szlaki Sobieskiego i z nim związane drzewa, więc myślę, że mamy dużo wspólnego i warto obejrzeć ten region Polski.

Zobacz zdjęcia:

 

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 grudnia 2023