Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Szkolna ekspedycja znowu wyrusza z Pilchowic. Tym razem kierunek Jordania

Facebook Twitter

Kierunek: Jordania. Z Pilchowic znów wyruszy Szkolna Ekspedycja. Po przerwie spowodowanej pandemią młodzież z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego wspólnie z opiekunami znów szykuje się do wyprawy w świat.

ekspedycja
fot. FB/Szkolna Ekspedycja

Szkolna ekspedycja w odległe kraje

Tym razem w podróż wybiera się 12 uczniów i dwóch opiekunów. Ostatni raz podróżowali w 2019 roku do Wietnamu, w sumie za nimi 17 wypraw.

fot. FB/Szkolna Ekspedycja

Szkolna Ekspedycja oparta jest na tanim podróżowaniu – mówi Adam Ziaja, nauczyciel i prezes Stowarzyszenia Carpe Diem.

Adam Ziaja: Staramy się podróżować w „backkaperze”, czyli z plecakiem. Nasze wyjazdy są oparte o zakup biletu lotniczego i później cała przygoda zaczyna się na miejscu. Raczej nie robimy rezerwacji, jeżeli robimy to takie z dnia na dzień. Decydujemy o tym, gdzie jedziemy już na miejscu. Wcześniej dużo czytamy o naszym kraju, mamy jakieś cele wyznaczone, natomiast nie zawsze się do nich stosujemy. Po prostu to jest przygoda. Ogranicza nas tylko bilet powrotny. Co do taniego podróżowania to niestety pomału się ono kończy, bo ceny poszły bardzo do góry, więc będzie to duże zaskoczenie dla nas. Mniej więcej wiemy, czytamy na różnych blogach o cenach teraz na świecie. Zobaczymy, jak to wyjdzie w praniu.

Jakie emocje towarzyszą młodym ludziom w oczekiwaniu na Szkolną Ekspedycję? Mówią Maks Góra, Paulina Michalik i Amadeusz Szymkowski, uczniowie klasy 8.

dodaje Adam Ziaja. A jakie obawy mają uczestnicy wyprawy do Jordanii?

Takie podróżowanie, niskobudżetowe, dużo uczy

– podkreśla Adam Ziaja.

Adam Ziaja: Mnóstwo przygód, mnóstwo nieoczekiwanych sytuacji. W ogóle ci uczniowie się mega dużo uczą, bo to nie jest wszystko zorganizowane. My wysiadamy z samolotu, bierzemy plecak, szukamy transportu. Później dochodzimy do jakiegoś miejsca, wrzucamy wszystkie plecaki, dwie, trzy osoby idą szukać noclegu, więc cały czas czegoś się uczymy. Każdy dzień nas zaskakuje i codziennie jest coś takiego, co powoduje, że o „łał!” Czegoś takiego u nas w Polsce nie ma. Na przykład spaliśmy w nocy na opuszczonym dworcu w Turcji.

Szkolna Ekspedycja do Jordanii wyrusza 17 czerwca. Wracają 29 czerwca. W ramach Szkolnej Ekspedycji młodzież z Pilchowic zwiedziła już m.in. Indie, Maroko, Chiny, Indonezję, Malezję czy Saharę Zachodnią.

fot. FB/Szkolna Ekspedycja

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj