Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik rozdał nagrody w dziedzinie kultury

Facebook Twitter

Rybnik rozdał nagrody w dziedzinie kultury. To juz ich 30-ta edycja. Tegoroczni laureaci to Alojzy Szwachuła, Marian Wolny i Zespół Edukacyjno-Artystyczny „Przygoda”.

fot. rybnik.eu

Tradycyjne wyróżnienia zostały przyznane osobom związanym z Rybnikiem i wywierającym duży wpływ na rozwój kultury w mieście. Nagrodę przyznaje prezydent miasta, wybierając laureatów na podstawie oceny całokształtu działalności lub osiągnięć o istotnym znaczeniu. Nagrody w wysokości 10 tys. zł każda, otrzymali:

  • Alojzy Szwachuła, prezes Stowarzyszenia Zabytkowej Kopalni „Ignacy”, za działalność na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego Miasta Rybnika. To m.in. dzięki jego staraniom  dawna Hoymgruba nie podzieliła losu innych, zamykanych zakładów pracy, a przeistoczyła  się w klejnot architektury przemysłowej, zabytek, który popularyzuje dziedzictwo przemysłowe Rybnika.
  • Marian Wolny, który od 1984 roku prowadzi Miejską Orkiestrę Dętą „Rybnik” i jest również dyrektorem Domu Kultury w Rybniku-Niedobczycach, z okazji jubileuszu 40-lecia pracy dyrygenckiej. Laureat jest pomysłodawcą i wieloletnim dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych „Złota Lira”, a obchodząca w tym roku swoje 75-lecie orkiestra  koncertuje podczas znaczących imprez w Rybniku, reprezentuje miasto na festiwalach i konkursach zagranicznych,  realizuje coroczny cykl koncertów świąteczno-noworocznych z gwiazdami i wiele międzynarodowych wymian kulturalnych.
  • Zespół Edukacyjno-Artystyczny „Przygoda”  z okazji jubileuszu 50-lecia działalności. Zespół, propagujący najlepsze wzorce tańca ludowego,  charakteryzuje wysoki poziom, ambitny repertuar i stylowość wykonania.  Formacja, mająca na swoim koncie szereg wyróżnień krajowych i międzynarodowych, angażuje się w społeczno-kulturalne życie Rybnika, uświetniając swoją obecnością  ważne dla wspólnoty miejskiej wydarzenia. Uroczystości z udziałem  „Przygody” zyskują zawsze niepowtarzalną oprawę.

Warto dodać, że nagroda ma długoletnią tradycję, jest przyznawana nieprzerwanie od 1992 roku. ​​Do tej pory nagrody trafiły do 154 osób indywidualnych i 52 różnego rodzaju zespołów.

Ostatnie lata nie były łaskawe dla kultury, pandemia spowodowała, że w 2020 oraz 2021 roku prezydent miasta wręczał nagrody podczas indywidualnych spotkań i bez udziału publiczności. W tym roku uroczystość wręczenia dorocznych nagród w obszarze kultury powróciła do Teatru Ziemi Rybnickiej i nastąpiła 26 listopada, bezpośrednio przed widowiskiem „Usłyszeć Taniec”.

„Usłyszeć taniec” to widowisko różnych form tańca: flamenco, stepu irlandzkiego, amerykańskiego, tańca współczesnego oraz muzyki ethnojazzowej granej na żywo. Barwny spektakl, w którym taniec stanowi integralną część muzyki, a muzyka – tańca. Różne kultury spotykają się w jednym miejscu, a tradycja i współczesność to synonimy. Projekt tworzą wybitni tancerze i muzycy, soliści widowisk w Europie i USA. Gościem specjalnym była ukraińska tancerka, pochodząca z Charkowa Maria Lozova. Tancerze: Karol Drzewoszewski – step amerykański, Ewa Jakubiec – flamenco, Mateusz Wójcik – choreografia, reżyseria, taniec irlandzki, Maria Lozova – taniec współczesny. Muzyka: Tomasz Biela – kierownictwo muzyczne, gitara, akustyczna, elektryczna, jazzowa, Ewelina Grygier – drewniany flet poprzeczny, Małgorzata Mycek – wokal, bodhran, cajon, perkusjonalia, Jakub Wagner – gitara flamenco, cajon.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 lutego 2024