Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik: Szpital psychiatryczny w Rybniku z dofinansowaniem. Chodzi o rozprawy online

Facebook Twitter

45 tysięcy złotych na zakup sprzętu i na szkolenia pracowników. Z takiej dotacji cieszy się Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku, a otrzymał pieniądze w ostatniej edycji programu Śląska Przestrzeń Innowacji.

Joachim Foltys, dyrektor szpitala psychiatrycznego w Rybniku

Pomogą w usprawnieniu nowego sposobu prowadzenia rozpraw sądowych, czyli rozpraw online. Mówi Joachim Foltys, dyrektor szpitala psychiatrycznego w Rybniku:

Joachim Foltys: To ma na pewno usprawnić procedurę, żeby z miejsca pobytu naszych pacjentów prowadzić rozprawy sądowe. My częściowo już w czasie pandemii robiliśmy takie rzeczy, natomiast w tej chwili ten projekt nam pozwoli, żeby sprzęt się pojawił, żeby ta możliwość była na całym oddziale. Nawet dla osób, które mają powiedzmy jakieś dysfunkcje to wtedy też można ten system wykorzystać. W pandemii było dużo tych przypadków. Wszyscy doświadczenia nabierają – sądy, prawnicy, pacjenci, więc ja myślę, że ten procent będzie wzrastał.

W ubiegłym roku przeprowadzono ponad pół tysiąca takich rozpraw online:

Joachim Foltys: One są takie dobre zarówno ze strony sądu, jak i tutaj naszych pacjentów, biegłych, lekarzy, czy psychologów. Oni są wszyscy na miejscu, także bardzo łatwo sąd może poprosić o dodatkową opinię. Personel jest na miejscu, więc można jeszcze z tego skorzystać. Bardzo ważne też jest kiedy nasi lekarze są biegłymi, wtedy kiedy to jest odległe miejsce, (…) opinia wcześniej jest znana, lekarz tylko potwierdzał te rzeczy. W przypadku onlinowym jest zdecydowanie wygodniej, nie mówiąc o kosztach, czasie. To nie jest może kierunek dla wszystkich, ale w wielu przypadkach można to wykorzystywać.

Kupione zostaną monitory, laptopy i oprogramowanie pod kątem WI-FI. Pracownicy zostaną przeszkoleni w zakresie prowadzenia wideokonferencji. Warto dodać, że z Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku otrzymał też 400 tysięcy złotych na walkę z cyberprzestępczością:

Joachim Foltys: Całe te środki pójdą właśnie na stworzenie oprogramowania czy zakup oprogramowania, które zwiększy to cyberbezpieczeństwo. Czasy są takie, a nie inne, tutaj jest wiele wrażliwych informacji, które trzeba absolutnie zabezpieczać. To jest samo oprogramowanie, a nie sprzęt, ale to jest taki kierunek, który pozwoli, że sądy i my będziemy pewniejsi. Już teraz to u nas istnieje, ale inni ludzie też myślą, więc ciągle trzeba to zwiększać, to jest dobry element, on się łączy z tym.

W sumie dotacje na innowacje w Rybniku otrzymało pięć projektów.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj