Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik: wraca temat miału węglowego

Facebook Twitter

"Miał to odpad, którego nie będzie można spalać w przydomowych kotłowniach" - wprowadzenia takich przepisów czy zmian w ustawie chce prezydent Rybnika Adam Fudali. Mówił o tym w porannej rozmowie w Radio 90.

Chodzi o takie zapisy, które zakazałyby spalania i zaliczyły do odpadów miału surowego i miału węglowego. Z podobną inicjatywą występuje prezydent Krakowa, tam również jest bardzo trudna, dramatyczna sytuacja, podobnie jak w Żywcu, jak w Wodzisławiu czy Rydułtowach. Będziemy starali się tym stanowiskiem zachęcić ministra ochrony środowiska do pewnej zmiany, która jest potrzebne w samych ustawach.

Zdaniem prezydenta Fudalego odpowiednią uchwałę może w tej sprawie podjąć Sejmik Województwa Śląskiego, bo to marszałek odpowiada za jakość powietrza. Rybnickie władze będą również na forum Śląskiego Związku Gmin i Powiatów poruszały ten problem. Ale to nie koniec. Władze Rybnika chcą, by nowe przepisy zobowiązywały mieszkańców domków jednorodzinnych do podłączenia się do sieci ciepłowniczej:

O zmianie ustawy, to myślę też o takim rozwiązaniu jakie jest przy budowie kanalizacji. Ta ustawa mówi, że jeśli nieruchomość jest przy ciągu kanalizacyjnym, ta nieruchomość musi być podłączona do kanalizacji. Podobnie musi być z budynkiem przy ciepłociągu.

A smogu w najbliższy czwartek (31.01.) w rybnickim magistracie będzie debatował świat nauki podczas specjalnej konferencji. Dodajmy, że Rybnik to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce.

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj