Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik: Wspólny Stół dla potrzebujących w Wielkanoc

Facebook Twitter

Świąteczny posiłek dla potrzebujących w Rybniku. Społeczna kuchnia przygotowuje się na Wielkanoc, by w wyjątkowym czasie nikt nie był głodny i samotny.

wielkanoc
fot. mat. prasowe

Wielkanoc przy wspólnym stole

Wędliny, biała kiełbasa, wielkanocny żur i, przede wszystkim, jajka pod wieloma postaciami zagoszczą w tym roku we Wspólnym Stole – kuchni społecznej przy ul. Zebrzydowickiej 30/3. To wspólna akcja Ośrodka Pomocy Społecznej, organizacji pozarządowych i wolontariuszy. Dania przygotowywane są już od kilku dni przez seniorki i seniorów, pod okiem animatorów z Fundacji „Byle do wiosny”.

W akcję włączyło się Stowarzyszenie Pomocownia, które między innymi zakupiło część produktów oraz sąsiadujące z kuchnią społeczną Hospicjum Domowe Rybnik – te z kolei przekazało żywność. W Wielki Piątek między 15:00 a 18:00 zaplanowano malowanie jajek. Wspólny Stół będzie czynny w oba świąteczne dni (Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny) w godz. 11.00 – 14.00.

Duża część potraw powstaje z produktów uratowanych przed zmarnowaniem, przekazywanych do Wspólnego Stołu przez Bank Żywności, za pośrednictwem Fundacji „Byle do wiosny”

– mówi Barbara Kazana z rybnickiego OPS.

Tym samym przyczyniamy się do znacznego ograniczania strat żywności w naszym mieście, co jest zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Zarządzanie resztkami żywności i strategie na rzecz zmniejszania jej strat to jedne z narzędzi zrównoważonego posiłku publicznego, testowanych obecnie w projekcie StratKIT+, który realizowany jest w Rybniku ze środków Interreg Baltic Sea Region

– dodaje Monika Kubisz, koordynatorka projektu StratKIT+.

Zachęcamy również mieszkańców do uzupełniania społecznej lodówki znajdującej się przy wejściu do „Wspólnego stołu”. Jeśli po świętach w domach zostaną nadwyżki żywności – proszę, podzielcie się nimi z potrzebującymi

– apeluje Barbara Kazana.

W Wielki Piątek, w trakcie dyżuru w godz. 15.00-18.00, we Wspólnym Stole odbywać się będzie malowanie jajek, uczestnicy warsztatów przygotują też kosz ze święconką, który następnego dnia zaniesiony zostanie do kościoła.

Wspólny Stół jest czynny w oba świąteczne dni (Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny) w godz. 11.00 – 14.00.

Zapraszamy wszystkie osoby, przede wszystkim bezdomne, samotne, ubogie do świętowania tego radosnego czasu z nami. Dla nikogo nie zabraknie miejsca, każdy jest mile widziany

– zachęca Dariusz Piotrowski, streetworker, na co dzień pracujący z osobami bezdomnymi.

Aby nikt nie był głodny i samotny.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 15 lipca 2024