Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Centrum badawcze w Żorach, na potrzeby rolnictwa miejskiego? Waldemar Socha: Chcemy być pionierami

Facebook Twitter

Waldemar Socha, w Radiu 90, opowiadał o tym, że chce w Żorach, na terenach byłej kopalni Żory, produkować żywność. Chcemy być takim pionierem tego typu badań, rozwoju w Polsce - podkreśla prezydent miasta.

Waldemar Socha

Chcemy w Żorach hodować krewetki, warzywa i owoce, bo żywność powinna powstawać jak najbliżej konsumenta. Zbudujemy centrum badawcze na potrzeby tzw. rolnictwa miejskiego – mówi w porannej rozmowie w Radio 90 prezydent Żor Waldemar Socha:

Waldemar Socha: My chcemy być takim pionierem tego typu badań, rozwoju w Polsce. Chyba nam się to uda, bo jesteśmy wpisani jako jedyne miasto w Polsce do  programu unijnego – rozwoju właśnie nowej produkcji żywności – to program pod nazwą „Food”. My chcemy pokazać, że te technologie są na tyle dojrzałe, że będzie można je na przemysłową skalę wprowadzać. Teraz się mówi o tym, że żywność powinna być produkowana jak najbliżej konsumentów i to się da zrobić. To może być tzw. rolnictwo miejskie. W sposób dużo bardziej wydajny, energooszczędny, wodooszczędny można produkować żywność jak najbliżej mieszkańców, dużo taniej, bardziej korzystnie dla środowiska. I my chcemy pokazać, że to jest możliwe.

Inwestycja ma być realizowana na terenie dawnej kopalni “Żory” w dzielnicy Rój:

Waldemar Socha: My to chcemy zrobić w ramach środków na sprawiedliwą transformację, dlatego musi się to dziać na terenach poprzemysłowych. My mamy już niewiele takich wolnych terenów poprzemysłowych, ale udało nam się znaleźć miejskie działki na terenie byłej kopalni Żory i tam będziemy realizować ten projekt. Mamy już zagwarantowane środki pozakonkursowe, bo to jest projekt kluczowy, teraz tylko po naszej stronie piłka: musimy bardzo sprawnie przeprowadzić procedury projektowe, wyłonić wykonawcę i wybudować.

Cała poranna rozmowa Arkadiusza Żabki z prezydentem Żor Waldemarem Sochą do zobaczenia TUTAJ.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 13 lipca 2024