Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Tydzień Książki w Cieszynie. Dla każdego coś interesującego

Facebook Twitter

Wykłady, warsztaty, spotkania - to tylko niektóre atrakcje. Trwa Tydzień Książki w Cieszynie, a w obchody włączyły się śląskie uczelnie, także cieszyńska filia Uniwersytetu Śląskiego.

Tydzień Książki w Cieszynie

Wykłady, warsztaty, spotkania czy wyjątkowy spacer – trwa Tydzień Książki w Cieszynie – organizowany przez tamtejszą filię Uniwersytetu Śląskiego. To wyjątkowe wydarzenie które odbywa się po raz pierwszy. Jest jednym z elementów towarzyszących innym podobnym mającym miejsce w Katowicach, które popularyzują naukę bo przypomnijmy, że to miasto jest w tym roku Europejskim Miastem Nauki. W obchody włączyły się śląskie uczelnie, także cieszyńska filia Uniwersytetu Śląskiego. Przygotowaliśmy bogaty program – mówi Radiu 90 koordynatorka Tygodnia Książki, Beata Mońka:

Beata Mońka: Postanowiliśmy pokazać wszystkie skarby Cieszyna i podkreślić to, że tutejszy Uniwersytet ma i ludzi sztuki i pedagogów i etnologów, więc możemy o tych książkach opowiadać pod bardzo różnym kątem. Mieliśmy warsztaty dla dzieci, gdzie wykorzystywały komiks, żeby mówić np. o matematyce. Mamy spotkania oczywiście w pracowniach artystycznych, gdzie można na te książki spojrzeć bardziej jako obiekty pięknie zaprojektowane, mieliśmy też wykład, który pokazywał, jak zmieniały się wizualnie polskie książki. Podczas Tygodnia książki przypominamy też o tym, że Cieszyn bywa nazywany miastem książki i że tutaj jest bogata tradycja drukarska.

Beata Mońka

Jeden z wykładów w ramach Tygodnia Książki prowadziła profesor Agnieszka Pieńczak, która opowiadała słuchaczom o unikatowych zielnikach, notatnikach i fotografiach cieszyńskiego Archiwum Polskiego Atlasu Etnograficznego:

Agnieszka Pieńczak: Jesteśmy jedynym miejscem w Polsce, w Europie, gdzie znajduje się unikatowa kolekcja etnobotaniczne. Dotyczy ona roślin dziko rosnących, pozyskiwanych w celach konsumpcyjnych i leczniczych. Kolekcja pochodzi z lat 1947-1953. To było pierwsze materiały, jakie pozyskiwał Polski Atlas Etnograficzny, który wtedy  miał jeszcze siedzibę w Lublinie. I na wagę znaczenia tej kolekcji zwrócił nam uwagę bardzo znany etnobotanik prof. Łukasz Łuczaj, znawca tzw. dzikiej kuchni, który zajmuje się również survivalem i on stwierdził, że jego zdaniem to jest jedyna tego typu kolekcja, unikatowa na skalę europejską.

prof. Agnieszka Pieńczak

Uczestnicy wykładu, mogli zobaczyć fragmenty kolekcji, porozmawiać o tym jak powstają książki przygotowywane przez etnologów ale także posłuchać opowieści o różnych przesądach mieszkańców Polski. Słuchacze wychodzili zadowoleni:

 Zobaczenie „od kuchni” wszystkich tych zbiorów i posłuchanie, w jaki sposób pani profesor, czy jej poprzednicy pracowali właśnie na tych materiałach i w jaki sposób podchodzą też do samego stworzenia całej monografii, było nowym doświadczeniem, bo jednak nie zdajemy sobie w pełni sprawę, w jaki sposób cały ten proces wygląda. (…)

A Tydzień Książki potrwa w Cieszynie do niedzieli. W jego ramach jeszcze kilka ciekawych wydarzeń. Beata Mońka szczególnie poleca jedno z nich:

Beata Mońka: Niedziela – są wolne miejsca w muzeum drukarstwa, gdzie można wybrać się na krótkie zwiedzanie, ale też na małe warsztaty, żeby sprawdzić jak to jest być introligatorem, więc bardzo gorąco zapraszamy. Jest bezpłatne wejście, jedynie trzeba się zgłosić, a głoszenia dokonujemy przez stronę internetową albo przez stronę miasta nauki, gdzie jest cały program, albo można zajrzeć na stronę naszego wydziału, tam też zamieściliśmy program i można znaleźć link do rejestracji.

Zwiedzanie Muzeum Drukarstwa od 10  do 12. Program Tygodnia Książki w Cieszynie znajdziesz TUTAJ 

 

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 maja 2024