Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rydułtowy: Termomodernizacja budynków komunalnych na finiszu

Facebook Twitter

Termomodernizacja budynków komunalnych w Rydułtowach dobiegła końca. Urząd Miasta informuje o zakończeniu prac w 14 ostatnich obiektach zarządzanych przez magistrat, które wymagały takich prac.

Termomodernizacja budynków

Cały proces został zapoczątkowany w 2017 roku uchwałą antysmogową sejmiku województwa śląskiego

– przypomina burmistrz Rydułtów, Marcin Połomski. Dostosować się do jej zapisów musiały także samorządy.

Prace w mieście zaczęły się dwa lata później i teraz zostały zakończone

– mówi z dumą burmistrz Połomski.

Marcin Połomski: Wszystkie budynki są stermodernizowane, we wszystkich budynkach są wymienione źródła ogrzewania. Tam gdzie była możliwość budynki są podłączone do miejskiego ciepłociągu, do sieci gazowej podłączone. Tam gdzie nie było w pobliżu ciepła sieciowego, tam są zastosowane ekologiczne źródła ogrzewania, czyli pompa ciepła czy kocioł piątej klasy na ekogroszek. Ale jest jedna kotłownia na cały budynek. Wcześniej to było tak, że każde mieszkanie miało swój piec, którym ogrzewało budynek, który było trudno kontrolować co tam jest spalane. Dzisiaj jest zlikwidowane prawie 300 indywidualnych kotłowni.

Marcin Połomski burmistrz Rydułtów

Budynki o których mowa, znajdują się na ulicach Bema, Ofiar Terroru, Mickiewicza, Barwnej, Radoszowskiej i na osiedlu Orłowiec. Wcześniej termomodernizacji zostały poddane także budynki na osiedlu Karola.

Tym samym cały proces dobiegł już w Rydułtowach końca

– podkreśla burmistrz Połomski.

Marcin Połomski: Patrząc na całe nasze miasto i na majątek miasta, czyli to, co jest własnością miasta, to mamy już wszystkie nasze budynki zaopiekowane. Wcześniej były realizowane budynki usług publicznych, czyli szkoły, przedszkola. To też wszystko było realizowane w latach poprzednich, w poprzednich kadencjach. Ja obejmując tą kadencję, kontynuowałem właśnie tą politykę ochrony naszego powietrza i też ograniczenia kosztów energetycznych, które są potrzebne przy tego typu budynkach.

Pieniądze na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła w 14 wspomnianych budynkach pochodziły z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. A co z wyminą starych pieców w domach jednorodzinnych?

Na razie trudno powiedzieć ile jeszcze pozostało takich budynków, dane z Centralnej Bazy Emisyjności Budynków cały czas się zmieniają

– podkreśla Marcin Połomski. Przypomina jednocześnie, że mieszkańcy nadal mogą starć się o dofinasowanie w ramach programu instalacji odnawialnych źródeł energii. Program nosi nazwę „Słoneczny Radlin-Rydułtowy” i realizowany jest wspólnie z sąsiednim Radlinem.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 maja 2024