Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Sanktuarium świętego Mikołaja w Pierśćcu w rejestrze zabytków

Facebook Twitter

Nowy wpis w rejestrze zabytków. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach dopisał tam właśnie kościół (sanktuarium) pw. św. Mikołaja w Pierśćcu. To wyjątkowe miejsce w regionie.

fot.M.Bulsa/ www.facebook.com/Wojewódzki-Urząd-Ochrony-Zabytków-w-Katowicach

Drewniany kościół przy ul. ks. Antoniego Langera 2 / ul. Landeckiej pochodzi z 1775 roku:

Drewniany kościół w Pierśćcu był w II poł. XIX w. już zbyt mały dla stale rosnącej liczby parafian. Mocno nadwyrężona była też jego konstrukcja. W 1884 r. ks. Antoni Langer czynił starania o uzyskanie zgody na budowę nowej świątyni i zbierał fundusze na ten cel. Kamień węgielny położono trzy lata później, dn. 19.06.1887 r., po otrzymaniu stosownego zezwolenia od Śląskiego Rządu Krajowego w Opawie.

– podaje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.

Kościół wybudowano w ciągu 18 miesięcy, jej poświęcenie odbyło się dn. 09.12.1888 r.; w następnym – rozebrany stary, drewniany kościółek. Uroczystej konsekracji nowej świątyni dokonał dn. 23.06.1889 r. bp Franciszek Śniegoń. Kościół wyposażono w komplet nowych ołtarzy: główny (1887), dwa boczne dedykowane Matce Boskiej Niepokalanie Poczętej i św. Józefowi (1888), chrzcielnicę (1888) oraz nowe organy (1888), wykonane w firmie Rieger z Karniowa. Staraniem ks. Henryka Sobeckiego, następnego proboszcza, kościół wzbogacił się w 1910 r. o utrzymane w historyzującej stylistyce malowidła ścienne i witraże, dostarczone przez zakład Gustava Přečeka z Ołomuńca.

Jak czytamy na stronie slaskie.travel, miejscowy kult świętego biskupa z Miry wiąże się z cudownym ocaleniem jego figury z pożaru, który na początku XVII wieku strawił tutejszy drewniany kościółek.

Najważniejszym przedmiotem w kościele jest umieszczona w ołtarzu głównym figura św. Mikołaja. Pochodzi ona z XVI wieku, ma 60 cm wysokości; w okresie wojen religijnych została pozbawiona rąk i nóg. Utarła się tradycja, że figurę ubiera się w szaty odpowiednie dla czasu w roku liturgicznym. W ołtarzu umieszczono także relikwie świętego, które w 1964 roku przywiózł z Bari kardynał Bolesław Kominek. Najgorętszy okres pielgrzymek wypada, naturalnie, w grudniu. Drugi odpust jest w niedzielę przed świętem znalezienia relikwii św. Mikołaja (czerwiec). Tradycyjnie przybywa tutaj piesza pielgrzymka z Chybia. Wierni proszą o zdrowie dotykając figury chusteczkami chorych. Święty Mikołaj z Pierśćca doczekał się też legendy w wersji literackiej. W 1938 roku napisała ją Zofia Kossak.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj