Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Kościółek Akademicki w Rybniku. Cichy zakątek w samym centrum miasta [FOTO]

Facebook Twitter

Zabytkowy kościół akademicki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rybniku znajduje się w Parku im. św. Jana Sarkandra. Jest to najstarszy i najmniejszy kościół w Rybniku.

Park im. św. Jana Sarkandra to park miejski w Śródmieściu. Znajdziemy go pomiędzy ulicami Gliwicką, Cegielnianą, ks. Rybnickiego i ks. Brudnioka. Park znajduje się na wzgórzu, dlatego potocznie mówi się o nim „Na górce”.

Na tablicy informacyjnej czytamy:

Utworzono go w latach 70-tych w miejscu najstarszego rybnickiego cmentarza (grzebanie zmarłych zakończono w 1920 r.). Na terenie parku znajduje się (…) pomnik jeńców rosyjskich, którzy zginęli w latach 1915-1918. Oprócz drzew i krzewów cieniolubnych występuje tutaj naturalne stanowisko bluszczu.

W 1619 roku w kościele znajdującym się w parku głosił kazania Jan Sarkander, dlatego później park nazwano jego imieniem.

Zabytkowy Kościółek Akademicki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pochodzi z połowy XV wieku. Należy do archidiecezji katowickiej, przez cały rok, co niedzielę odbywają się tu msze święte o godz. 20:00.

Późnogotyckie prezbiterium kościoła datowanego na II połowę XV w., którego główny korpus rozebrano w końcu XVIII w. Obecnie obiekt służy społeczności akademickiej. Najstarszy kościół istniał w tym miejscu już w końcu XII w.

– czytamy przy wejściu do kościoła.

To miejsce ma długą historię, ponieważ pierwszy kościół, o którym wiemy, to drewniany kościół z XII w. ufundowany przez Mieszka I Plątonogiego. Następnie w XV w. w tym miejscu postawiono świątynie farną, a dzisiejszy kościół to jedynie prezbiterium gotyckie właśnie tej budowli.

Na terenie parku znajdziemy również kaplicę nagrobną ks. Bolika, wewnątrz której jest pamiątkowa płyta poświęcona wszystkim zmarłym spoczywającym niegdyś w tym miejscu.

Przy kościółku znajduje się lapidarium, reszta nagrobków z dawnego cmentarza.

 

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj