Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Sarna na drodze. Wypadki ze zwierzętami nie należą do rzadkości

Facebook Twitter

Zdarzenia drogowe z udziałem zwierząt leśnych nie należą do rzadkości, zwłaszcza w okresie jesienno- zimowym, gdy zwierzyna migruje w poszukiwaniu pożywienia. Policja z Knurowa informuje o zdarzeniu z ulicy Stachury w Gierałtowicach. Mundurowi zajęli się "Baśką".

fot. sierż. sztab. Wawrzyniec Wnuk/ policja w Gliwicach

Na ul. Stachury w Gierałtowicach potrącono sarnę, wyskoczyła na jezdnię tuż przed maskę BMW. Kierująca samochodem, mimo niewielkiej prędkości pojazdu, nie zdołała uniknąć zderzenia, na dodatek drogę hamowania wydłużyła oszroniona nawierzchnia.

Dodajmy, że miejsce zdarzenia znajduje się za przejazdem kolejowym, na nieoświetlonym odcinku drogi, dochodziło tu już do podobnych potrąceń.

– informuje policja. Kierująca nie odniosła obrażeń, a jej auto nie uległo większym uszkodzeniom. Jak się okazało, leżąca nieopodal sarna żyła, próbowała nawet sama się podnieść. Mundurowi zaopiekowali się zwierzęciem do czasu przyjazdu pracowników schroniska. „Baśka”, bo tak ją nazwano, trafiła do weterynarza, a następnie do schroniska, gdzie dojdzie do pełnej sprawności.

Policja przypomina:

  •  dzikie zwierzęta są najbardziej aktywne o zmierzchu i o świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu. Zwracajmy wówczas baczną uwagę na pobocza.
  •  oślepione przez światła reflektorów zwierzę rzadko ucieka, w większości przypadków zatrzymuje się i staje w bezruchu. Często tkwi w nim tak długo, aż nie pojawi się inny bodziec.
  •  jeśli zobaczysz przebiegające przez drogę zwierzę bądź czujny, zwolnij i jedź ostrożnie. Pamiętaj, że sarny, jelenie i dziki żyją w stadach i za pojedynczym osobnikiem mogą podążać kolejne.
  •  zwracaj uwagę na znaki, dostosuj prędkość do panujących warunków. Przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest przeważnie nadmierna prędkość, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz zmniejsza dystans potrzebny do zatrzymania rozpędzonego auta.

Jeżeli dojdzie do zdarzenia z udziałem dzikiej zwierzyny, zjedź na pobocze, włącz światła awaryjne i zabezpiecz miejsce trójkątem ostrzegawczym. Pod żadnym pozorem nie należy dotykać zwierzęcia ani przewozić go w samochodzie. Niesie to ze sobą ryzyko zakażenia m.in. wścieklizną. Ponadto ranne zwierzę może być niebezpieczne dla człowieka. W takiej sytuacji należy natychmiast zawiadomić policję. Przyjmujący zgłoszenie dyżurny poinformuje odpowiednie służby i lekarza weterynarii oraz skieruje na miejsce patrol policji.

– instruuje policja na swej stronie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj