Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Setki tysięcy osób z całego województwa wyjechały do pracy za granicę

Facebook Twitter

Ponad 230 tysięcy mieszkańców województwa śląskiego wyjechało do pracy za granicę. Główny Urząd Statystyczny kilka dni temu opublikował zestawienie przygotowane pod koniec 2011 roku. Spośród wszystkich wyjeżdżających z całego kraju, mieszkańcy województwa śląskiego tworzą najliczniejszą grupę.

W większości to ludzie młodzi, między 25 a 34 rokiem życia. Za granicą pozostawali minimum trzy miesiące. Jeśli chodzi o płeć – to wyjechało niewiele więcej kobiet niż mężczyzn. Według GUSu o wyjeździe nie decydowało także wykształcenie. Porównywalny był procent osób z wykształceniem wyższym, średnim i zawodowym.

GUS już wcześniej opublikował także najczęściej wybierane miejsca emigracji. W 2011 roku były to Niemcy, Wielka Brytania, Holandia i Norwegia. Te kraje także i teraz cieszą się popularnością. Co potwierdza także liczba ofert pracy sieci EURES.

Najrzadziej natomiast, emigranci wybierali Hiszpanię czy niezwykle popularną przed 7-8 laty Irlandię. Kolejne zestawienia GUS opublikuje wkrótce. Ofert pracy sieci EURES można przeglądać na stronach Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2022