Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Śląska Misja Medyczna ratuje w Jastrzębiu i na Ukrainie. Niesie pomoc każdemu

Facebook Twitter

Śląska Misja Medyczna z dwoma ambulansami. Jeżdżą na Ukrainę oraz zabezpieczają mieszkańców regionu.

Pomagają rannym na Ukrainie, ale również zabezpieczają mieszkańców Rybnika czy Jastrzębia Zdroju. Śląska Misja Medyczna może pochwalić się już dwoma ambulansami ratunkowymi. Karetki stacjonują w stacji pogotowia ratunkowego w Jastrzębiu Zdroju.
Pierwszy ambulans to jeżdżący od roku na Ukrainę Mercedes Sprinter, drugi to Volskwagen Crafter podarowany niedawno przez Fundację Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej w Jastrzębiu Zdroju. Nasze karetki to małe Szpitalne Oddziały Ratunkowe na kółkach – mówi z dumą Wojciech Grzesiak:

Wojciech Grzesiak: Karetki w pełni wyposażone do intensywnego nadzoru medycznego, czyli posiadające wszystkie odpowiednie sprzęty, łącznie z USG na pokładzie karetki. Do tego, żeby pacjentów w ciężkich stanach transportować bezpiecznie, dowieźć do najbliższego szpitala, ustabilizować na miejscu, w karetce, w samochodzie.

Od początku wybuchu wojny w Ukrainie, Śląska Misja Medyczna obecna jest zza naszą wschodnią granicą:

Wojciech Grzesiak: Mercedes Sprinter, to jest pewna historia, bo to jest karetka, która była w Buczy, widziała trupy leżących ludzi tuż po wyzwoleniu. Ta karetka przyjechała prawie całą Ukrainę, od wschodu po zachód, ale przede wszystkim była w tych miejscach, gdzie po wyzwoleniu okolic Kijowa do tego stopnia, że zbierała rannych po lasach. I to jest taka historia, w  której uczestniczymy od marca 2022.

Co ważne od 3 miesięcy Śląska Misja Medyczna, jest jednostką współpracującą z systemem państwowego ratownictwa medycznego. Oznacza to że w razie zagrożenia może być dysponowana tak jak pogotowie ratunkowe:

Wojciech Grzesiak: Na terenie Rybnika są tylko dwie takie jednostki: to jest Rybnicki Sztab Ratownictwa i nasza Śląska Misja Medyczna. Na terenie Jastrzębia jesteśmy tylko my jako Śląska Misja Medyczna i to jest jednostka, która jest wpisana u wojewody i która w momencie wielkich zdarzeń masowych może być tak samo dysponowany jak Państwowy Ratownictwo Medyczne. Jak wiemy Państwowe Ratownictwo Medyczne sam przecież pracuje w państwowym, nieraz nie jest do końca wydolne, tych karetek zawsze brakuje. Wiemy, że w Jastrzębiu są trzy karetki państwowego, w Żorach dwie. To jest nieraz mało.

Wojciech Grzesiak podkreśla że część ratowników Śląskiej Misji Medycznej może pracować w przypadku zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiacyjnych czy nawet nuklearnych:

Wojciech Grzesiak: Ponadto jesteśmy jednostką CBRN po specjalistycznym kursie medycyny CBRN, czyli zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiacyjnych i nuklearnych. Mamy certyfikat medyka CBRN, to jest taki bardzo ekskluzywny certyfikat potwierdzający, że możemy pracować w warunkach z tych zagrożeń, cokolwiek się będzie działo, to właśnie jesteśmy w tym rejestrze jednostek wspomagających system Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Aktualnie w Śląskiej Misji Medycznej pracuje sześciu ratowników medycznych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj