Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Koronawirus na Śląsku: połowa gości weselnych z okolic Pszczyny z koronawirusem

Facebook Twitter

Połowa z 80 gości uczestniczących kilkanaście dni temu w uroczystościach weselnych w okolicach Pszczyny (Śląskie), ma potwierdzone zakażenie koronawirusem – wynika z danych służb wojewody śląskiego. Na kwarantannie są też uczestnicy innego wesela w tym rejonie, na którym bawiło się 140 osób.

fot.grupa5d/ pixabay.com

Do tej pory służby sanitarne wykryły 40 zakażeń wśród uczestników wesela, które odbyło się kilkanaście dni temu w powiecie pszczyńskim, a w którym uczestniczyło 80 gości. Wszyscy biesiadnicy są pod nadzorem sanepidu

– poinformowała we wtorek (4.08.) rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

Początkowo wirusa SARS-CoV-2 potwierdzono u 20 osób z tego wesela, ale liczba zarażonych nadal rośnie. W ubiegłym tygodniu było to łącznie najpierw 28 przypadków, a potem 33 przypadki. Teraz badania potwierdziły zakażenia kolejnych weselników. Zakażone są osoby z województw śląskiego, łódzkiego i małopolskiego i z Niemiec.

Służby sanitarne podejrzewają, że miejscem rozprzestrzeniania się koronawirusa mogła być także inna uroczystość weselna zorganizowana w ostatnim czasie w okolicach Pszczyny z udziałem blisko 140 osób. Początkowo wśród jej uczestników potwierdzono trzy zakażenia, jednak również w tym przypadku chorych na COVID-19 może być więcej. Trwa postępowanie epidemiologiczne. Na weselu bawili się m.in. goście z Niemiec i z Czech.

Wcześniej zakażenia odkryto także wśród gości wesela w Gorzycach k. Wodzisławia Śląskiego, gdzie w połowie lipca bawiło się około stu osób – zakażona okazała się panna młoda i 16 innych biesiadników.

Według danych sanepidu w woj. śląskim – gdzie zanotowano najwięcej w kraju zakażeń – koronawirusa wykryto u 16 tys. 940 osób (we wtorek poinformowano o 222 nowych przypadkach zakażenia w regionie, nie tylko wśród górników), z których 397 zmarło. W regionie wyzdrowiało 14 tys. 231 osób, czyli 84 proc. wszystkich zakażonych.

Wśród wykrytych ostatniej doby w regionie 222 przypadków zakażenia, najwięcej zanotowano w powiatach bielskim (20), pszczyńskim (9), wodzisławskim, (33), rybnickim (32) i cieszyńskim (15), a także w Katowicach (16), Rudzie Śląskiej (17) i w Jastrzębiu–Zdroju (12).

Część nowych przypadków dotyczy badań przesiewowych prowadzonych w poniedziałek wśród górników kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej. Na 615 przetestowanych osób badania potwierdziły tam 38 nowych przypadków zakażenia.

We wtorek trwają dalsze badania. Próbki pobierane są od ok. 600 pracowników rudzkiej kopalni Bielszowice, ok. 850 górników z kopalni Chwałowice w Rybniku i od ok. 200 pracowników Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia w Czechowicach-Dziedzicach

– poinformowała Alina Kucharzewska.

W Bielszowicach trwa kolejna tura badań przesiewowych – testowani są ci górnicy, u których testy przeprowadzone tydzień wcześniej dały wyniki ujemne. W Chwałowicach – po wynikach pierwszych testów – zdecydowano o przebadaniu całej ok. 2,8-tysięcznej załogi. Również w prywatnej kopalni Silesia, gdzie liczba zakażonych dynamicznie rosła, zdecydowano o przebadaniu kolejnej grupy górników.

Według wtorkowych danych Polskiej Grupy Górniczej w kopalni Bielszowice zachorowało dotąd 455 górników, w kopalni Chwałowice 102, a 57 w kopalni Marcel. Dane te nie uwzględniają jeszcze wszystkich wyników trwających od poniedziałku badań przesiewowych.

Ogółem w Polskiej Grupie Górniczej od początku epidemii zakażonych zostało 2658 pracowników (od poniedziałku wzrost o 17), z których 1935 osób to ozdrowieńcy. Choruje 723 pracowników, a 953 jest na kwarantannie.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej we wtorek przybyło 5 nowych przypadków zakażenia – cztery w kopalni Borynia w Jastrzębiu-Zdroju i jeden w kopalni Budryk w Ornontowicach. Od początku epidemii w kopalniach JSW koronawirusem zaraziło się 4060 osób, a wyzdrowiały 3964 (97,6 proc.). 46 pracowników JSW jest nadal na kwarantannie. Choruje 96 górników.

W prywatnej kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach do wtorku zanotowano 276 przypadków SARS-CoV-2. Wyzdrowiały 52 osoby, a nadal chorują 224 – od soboty nie przybyło nowych przypadków. 108 pracowników zakładu przebywa na kwarantannie.

Jak wynika z danych z kopalń, z wirusem SARS-CoV-2 zmaga się 1043 górników – 723 z PGG, 224 z kopalni Silesia i 96 z JSW. Łącznie od początku epidemii zakaziło się ponad 7,5 tys. górników, z których ok. 85 proc. wyzdrowiało

(PAP)

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj