Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Śnięte ryby w Odrze: Sytuacja uspokaja się – mówią nam strażacy z Raciborza

Facebook Twitter

Śnięte ryby w Odrze wciąż są odławiane, ale w nocy i nad ranem patrole wyciągały z wody już tylko pojedyncze sztuki. To słyszymy o poranku w komendzie PSP w Raciborzu. Z Odry odłowiono już około 700 kg śniętych ryb.

Śnięte ryby są wyławiane z Odry od 5 rano w czwartek

Śnięte ryby w Odrze

Działania strażaków i inspektorów ochrony środowiska nadal trwają. Padłe sztuki przekazywane są do firmy wskazanej przez Wody Polskie i potem utylizowane. Dopiero po zakończeniu całej akcji odławiania będzie wiadomo ile ryb śniętych ryb znalazło się w Odrze. Na razie z obserwacji patrolów wynika, że sytuacja uspokaja się.

Polskie służby są w kontakcie z czeskimi jednostkami, po obu stronach granicy ustawiono zapory, które ułatwiają odławianie śniętych ryb. Zapora po stronie polskiej została ustawiana ok. 7 km od mostu w Chałupkach. Jak twierdzą Wody Polskie, w opublikowanym komunikacie martwe ryby napływają z Czech. Źródło śnięcia ryb nie znajduje się w Polsce.

Śnięte ryby w Odrze. Komunikat

26 lipca br. w godzinach przedpołudniowych pracownicy Wód Polskich w Gliwicach: Zbiornika Racibórz Dolny i Polderu Buków w czasie rejsu po rzece Odrze na wysokości wodowskazu (oraz starego mostu drogowego) w miejscowości Chałupki spostrzegli na wodach granicznych z Republiką Czeską napływające bezpośrednio z terenu Czech śnięte ryby. W sprawie kilkudziesięciu ryb różnych gatunków i różnej wielkości powiadomiono m.in. WCZK w Katowicach i Opolu, WIOŚ w Katowicach, PZW w Katowicach, PIW w Raciborzu, PCZK Racibórz, WIW w Katowicach. Wody Polskie w Gliwicach interweniowały bezzwłocznie w Povodí Odry (odpowiednik PGW WP w Republice Czeskiej) w sprawie weryfikacji źródła zdarzenia oraz podjęcie właściwych działań. Służby pracują w terenie, kolejne zmierzają na miejsce. Źródło śnięcia ryb nie znajduje się w Rzeczypospolitej Polskiej. Na żadnym odcinku rzeki Odry, będącym w zarządzie RZGW w Gliwicach nie odnotowano śnięcia ryb.

Zobacz inne filmy Radia 90

Śnięte ryby w Odrze. Zdjęcia reportera Radia 90 z wczorajszej (26.07) akcji:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj