Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Śnięte ryby w Odrze. Mamy najnowsze informacje: Wyłowiono już 200 kg [AKTUALIZACJA]

Facebook Twitter

Śnięte ryby w Odrze. Z rzeki wyłowiono już ponad 200 kilogramów ryb. Wiadomo, że do Polski śnięte ryby napływają z Czech. W Chałupkach od kilku godzin trwa akcja polskich i czeskich służb.

Śnięte ryby w Odrze. Mamy najnowsze informacje: Wyłowiono już 200 kg

Śnięte ryby w Odrze

Służby ratunkowe po polskiej i czeskiej stronie postawiły na rzece dwie zapory, na Odrze cały czas pływają łodzie a w nich strażacy, którzy odławiają śnięte ryby i przenoszą je na brzeg. Na miejscu jest Arkadiusz Żabka, który rozmawiał z Rolandem Kotulą zastępcą komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu.

Radio 90: Cały czas te ryby są wyławiane.

Roland Kotula: Tak wszystkie siły i środki, które zaangażowane były ze strony straży pożarnej, zarówno Ochotniczych Straży Pożarnej i Państwowej Straży Pożarnej, cały czas kontynuują działania na rzece Odrze, wyławiane śnięte ryby. Są ustawione dwie zapory na rzece Odrze, które mają ułatwiać wyłapywanie płynących śniętych ryb.

Roland Kotula, zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu

Radio 90: Wyławiają polscy jak i czescy strażacy?

Roland Kotula: Tak, na chwilę obecną czescy strażacy również już biorą udział w tych działaniach. Ze wspomnianych dwóch zapór jedna jest ustawiona przez strażaków polskich, druga jest ustawiona na wyższym punkcie Odry, przez strażaków czeskich.

Radio 90: Ile to już kilogramów?

Roland Kotula:  Setki kilogramów, możemy już mówić o tak dużej ilości ryb, które zostały zebrane. To są różne gatunki ryb. Z tego co tutaj przekazał lekarz weterynarii, to nie są gatunki hodowlane, czyli żyjące w naturze, ryby rzeczne. Działania będą kontynuowane tak długo, jak długo będzie potrzeba. Ewentualnie w godzinach wieczornych, gdy już zapadnie zmierzch, ze względu na bezpieczeństwo ratowników, działania zostaną przerwane i wtedy, jeżeli trzeba będzie, będą kontynuowane w dniu jutrzejszym.

fot.A.Kucharzewska/ŚUW

Śnięte ryby w Odrze. Przyczyny

Na podstawie wyników badań, będziemy podejmować decyzje co dalej- słyszymy od służb kryzysowych, zwołanych w sprawie śniętych ryb wyłowionych w Odry. Pierwszy sygnał ze Zbiornika Racibórz Dolny oraz z Polderu Buków przyszedł około 11.00, do 16.00 wyłowiono już około 200 kg ryb.

To ryby rzeczne, takie gatunki jak: leszcz, brzana, świnka.

– informowała nad Odrą w Chałupkach wojewoda śląski.

Jarosław Wieczorek: Badania wody są w trakcie. Te pierwsze parametry, te najbardziej podstawowe na razie nie odbiegają-mówię tutaj cały czas o stronie polskiej-  nie odbiegają od norm z ostatnich tygodni. Natomiast czekamy na bardziej pogłębionej, poszerzone wyniki badań. To nie są duże ławice, to są bardziej pojedyncze, ale duże osobniki.

Informacje o wynikach potwierdza zastępca Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Katowicach Andrzej Holecki.

Andrzej Holecki: Wstępne wyniki terenowe nie odbiegają tak jak pan wojewoda powiedział, od wyników, które są pobierane systematycznie raz w tygodniu tutaj, w tym samym miejscu.

Polskie służby są w kontakcie z czeskimi jednostkami, po obu stronach granicy ustawiono zapory, które ułatwiają odławianie śniętych ryb. Zapora po stronie polskiej została ustawiana ok. 7 km od mostu w Chałupkach.

Dyrektor Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach Mirosław Kurz tłumaczył, że to jego pracownicy zauważyli pierwsze ryby, zbierają je do utylizacji.

Mirosław Kurz: Nasi pracownicy obecnie zbierają te ryby, będą przekazane do utylizacji.

Śnięte ryby w Odrze. Mamy najnowsze informacje: Wyłowiono już 200 kg [AKTUALIZACJA]

Ważne są wyniki badań śniętych ryb

– mówi Konrad Kuczera, zastępca Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Katowicach.

Konrad Kuczera: Zostały pobrane reprezentatywne próby ściśniętych ryb, które zostały odłowione przez Państwową Straż Pożarną. Ryby trafiły do badań najpierw ichtiopatologicznych, badania te są w trakcie i trafią za chwilę do badań toksykologicznych. Szeroki profil, czyli ewentualne zatrucie metalami ciężkimi, pestycydami… wszystkie badania są w toku. Jak tylko jakiekolwiek wyniki będą, pan wojewoda zostanie natychmiast poinformowany o wynikach tych badań.

Polskie służby czekają na informacje od Czechów o przyczyny śnięcia ryb i ich ustalenia w tej sprawie, wstępnie mówi się o tym, że ryby padły z powodu braku tlenu w wodzie.

Na jutro (27.07) na 9.00 zwołano kolejną konferencję służb, by przekazać informację o bieżącej sytuacji na Odrze w Chałupach.

Śnięte ryby w Odrze. Mamy najnowsze informacje: Wyłowiono już 200 kg

Śnięte ryby przed południem zauważyli pracownicy Wód Polskich monitorujący poziom wody w Odrze, ryby zauważono na terenie Zbiornika Racibórz Dolny i Polderu Buków. Ryby, różnych gatunków i różnych wielkości, napływały bezpośrednio z terytorium naszych południowych sąsiadów.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 grudnia 2023