Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Spacer z leśnikiem. Tym razem spotkanie w lasach w Ustroniu

Facebook Twitter

Tym razem spotkanie z leśnikiem w Ustroniu. W najbliższy weekend kolejny spacer w lasach regionu. W sobotę (12.08) będzie można z przewodnikiem przejść się ścieżką, jaka biegnie z Leśnego Ośrodka Edukacji Ekologicznej Leśnik.

spacer z leśnikiem

Kolejny spacer z leśnikiem przed nami

Wycieczka startuje przy ulicy Turystycznej 7 w Ustroniu w sobotę (1208.) o godzinie 11.00. „Porozmawiamy trochę o lasach, szerzej o zmianach klimatu i tym jaką funkcję pełnią w tym lasy”- zapowiada Wiktor Naturski z Nadleśnictwa Ustroń. Prosi o dobre przygotowanie się do górskiej wędrówki: „Trasa nie jest wymagająca, ale po kamieniach i przez potok”.

Robert Krzyżaniak i jego gość z kolejnym zaproszeniem na wycieczkę z leśnikiem.

Radio 90: Nadleśnictwa Ustroń, Rybnik i Rudy zapraszają na wycieczki z leśnikiem. Wycieczka z leśnikiem już w sobotę, także u Państwa tutaj w Nadleśnictwie Ustroń. Proszę powiedzieć więcej na ten temat. Co to będzie za wycieczka? Kogo zapraszamy? Gdzie pójdziecie?

Wiktor Naturski: To będzie wycieczka, która będzie zlokalizowana na górze Skalica, bardzo blisko Ustronia. Można spokojnie przyjść nawet na nogach. Idąc bulwarem nad Wisłą, spotkamy się przy Regionalnym Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej Leśnik, ulica Turystyczna 7. O godzinie 11 porozmawiamy troszkę o lasach, może szerzej o lasach i klimacie. Być może też opowiemy, w jaki sposób działa w ogóle zmiana klimatu i jaką funkcję mają lasy w tym wszystkim. A potem pójdziemy sobie na spacer, poznamy las, który przylega do leśnika na ścieżce Skalicy. Myślę, że zajmie nam to około godzinki i wrócimy w to samo miejsce. Będzie przygotowane miejsce na ognisko, także jeżeli ktoś będzie chciał sobie przynieść jakieś rzeczy na ognisko, to zapraszamy serdecznie. Będzie można jeszcze posiedzieć, porozmawiać.

Wiktor Naturski Nadleśnictwo Ustroń

Wiktor Naturski: To nie jest bardzo długa trasa, natomiast to są góry, czyli mamy bardzo duże nachylenie terenu, kamienie. Przejście przez potok, bo myślę, że wody tam nie będzie za dużo, ale jakaś atrakcja na pewno. Także godzinka takiego intensywnego chodzenia po lesie z przerwami na wyjaśnienie, na interpretację tego, co będziemy widzieć oczami leśnika.

Radio 90: Jak się przygotować do tej wycieczki z leśnikiem. Wiadomo, idziemy w góry.

Wiktor Naturski: Idziemy w góry. W związku z tym fajnie by było mieć dobre buty, dobre buty, to znaczy buty mniej więcej za kostkę, z porządną, twardą podeszwą. Bardzo bym prosił, żeby nie przychodzić na wycieczkę w sandałach czy w klapkach, bo po prostu to będzie niebezpieczne, a nie chcemy tutaj jakiś skręcenia kostek czy innych problemów. Także porządne buty. Jeżeli chodzi o strój to dopasowany do pogody, która będzie w danym dniu. Fajnie jest mieć długi rękaw, długie spodnie, no i jakiś preparat zabezpieczający przed komarami i kleszczami to się też zawsze przyda.

Radio 90: Co ciekawego w tym lesie do zobaczenia jest? Może nie tylko na tym szlaku, ale tutaj w tych 8 miejskich lasach. Co zobaczą ci, którzy wyjdą z Panem na wycieczkę?

Wiktor Naturski: To, co mogę zagwarantować to to, że zobaczą las i usłyszą opowieść o tym, w jaki sposób leśnicy gospodarują, co i dlaczego robią w tych lasach. Czy zobaczymy jakiś super specjalne zwierzęta albo rośliny? Nie wiem. Zwierząt raczej nie. Szczególnie jak nas będzie grupa więcej niż kilka osób, to wszystkie zwierzęta przed nami skutecznie uciekną. Na całe szczęście. Natomiast wydaje mi się, że samo bycie w lesie, możliwość kontaktu z naturą i przy okazji usłyszenie o tym, co i jak funkcjonuje w tym ekosystemie będzie wartościowe.

Wiktor Naturski: Na pewno usłyszymy dzięcioły, które tutaj są, być może jakieś inne, mniejsze ptaki, których nazw nie będziemy wiedzieć, ale będzie nam przyjemnie.

Radio 90: To jeszcze przypomnijmy wszystkim, gdzie mają się stawić na początek tej wycieczki w Nadleśnictwie Ustroń.

Wiktor Naturski: Zapraszamy! 12 sierpnia zapraszamy do Regionalnego Leśnego Ośrodka Edukacji Ekologicznej Leśnik przy ulicy Turystycznej 7. Spotykamy się o 11, mamy krótki wykład, potem idziemy do lasu na godzinkę, półtorej i wracamy na ognisko. Będzie dla Państwa przygotowane drewno, także proszę zabrać sobie do plecaka jakieś smakołyki, które chcecie sobie podgrzać na prawdziwym ogniu i spędzić miło czas w naszym towarzystwie.

Z Wiktorem Naturskim rzecznikiem Nadleśnictwa Ustroń rozmawiał Robert Krzyżaniak.

Nadleśnictwa z naszego regionu

Sprawdźcie także:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj