Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Sprzedawali w sieci fikcyjne auta. Policjanci rozbili szajkę oszustów

Facebook Twitter

Sprzedawali w sieci fikcyjne auta. Zamieszczali ogłoszenia o sprzedaży aut, pobierali zaliczki i... znikali. Policja rozbiła szajkę, zatrzymała cztery osoby.

Sprzedawali w sieci fikcyjne auta

Sprzedawali w sieci fikcyjne auta: grozi im 10 lat odsiadki

Cztery osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, której działalność polegała na wystawianiu fałszywych ogłoszeń o sprzedaży samochodów z krajów Unii Europejskiej, zostały zatrzymane przez funkcjonariuszy Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Zostali oskarżeni o przestępstwa, które spowodowały straty na kwotę niemal 1,6 miliona złotych.

Przestępcy wykorzystywali tzw. „słupy” do zakładania jednoosobowych działalności gospodarczych, a także nabywali legalnie działające spółki. Korzystając z tych podmiotów, publikowali fikcyjne oferty sprzedaży pojazdów. W ogłoszeniach zamieszczane były zdjęcia samochodów, które oszuści pozyskiwali z zagranicznych stron internetowych. Następnie, od potencjalnych kupujących, pobierali zaliczki za oferowane pojazdy, obiecując dostarczenie ich w ciągu 30 dni roboczych. Po upływie tego czasu, przestępcy zrywali kontakt, przestając odbierać telefony i odpowiadać na wiadomości e-mail.

Dzięki intensywnej pracy operacyjnej, funkcjonariusze z Katowic zdołali zgromadzić materiał dowodowy, który pozwolił Prokuraturze Okręgowej w Katowicach wszcząć śledztwo. Grupa jest podejrzana o liczne oszustwa na kwotę ok. 1,6 mln złotych i „pranie brudnych pieniędzy”.

W oparciu o postanowienia wydane przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach, przeprowadzono przeszukania 9 miejsc na terenie czterech województw, a także zatrzymano cztery osoby. Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec trzech z nich. Wszystkie zatrzymane osoby usłyszały łącznie 14 zarzutów.

Za zarzucane czyny, podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 marca 2024