Stacja ładowania autobusów elektrycznych w Cieszynie rozrośnie się
Za blisko 660 tysięcy złotych rozbudowana zostanie cieszyńska stacja ładowania autobusów elektrycznych. Powstaną trzy nowe ładowarki oraz jedna do tzw. szybkiego ładowania pojazdów pomiędzy kursami.
Stacja ładowania autobusów elektrycznych w Cieszynie zostanie rozbudowana. Kilka dni temu podpisana została umowa na dobudowanie kolejnych stanowisk do ładowania pojazdów, na terenie Zakładu Gospodarki Komunalnej w Cieszynie Sp. z o.o. przy ul. Słowiczej. Umowa zawarta została z cieszyńską firmą Elektrometal S.A., a koszt inwestycji to bisko 660 tysięcy złotych.
Do 17 lutego 2024 r. ma zostać opracowany projekt budowlany na rozbudowę stacji, uzyskane pozwolenie na budowę, a następnie mają być wykonane roboty budowlane wraz z montażem czterech ładowarek elektrycznych
-słyszymy w cieszyńskim Urzędzie Miasta.
Stacja ładowania autobusów elektrycznych zyska punkt tzw. szybkiego ładowania pomiędzy kursami
Na ten moment, cieszyńska stacja wyposażona jest w jedną ładowarkę dwustanowiskową, która obsługuje zakupione w zeszłym roku dwa autobusy elektryczne komunikacji cieszyńskiej. Efektem realizacji podpisanego właśnie kontraktu będą trzy nowe, ładowarki dwustanowiskowe, które będą ładować magazyny energii w czterech autobusach 12-metrowych i dwóch autobusach 8-metrowych, jakie Miasto Cieszyn otrzyma od dostawców w roku 2024. W ramach projektu dobudowana zostanie także jedna ładowarka o mocy 150 kW, której zadaniem będzie szybkie podładowanie autobusów w ciągu dnia pomiędzy wykonywanymi kursami.
Ile kosztuje rozbudowa stacji?
Rozbudowa stacji realizowana jest w ramach przedsięwzięcia pod nazwą „Wzrost atrakcyjności i dostępności cieszyńskiej komunikacji zbiorowej poprzez zakup autobusów elektrycznych” dofinansowywanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w ramach programu priorytetowego Zielony transport publiczny. Koszt rozbudowy stacji wyniesie 659 830 zł netto, co będzie w całości sfinansowane środkami programu Zielony transport publiczny (w formie dotacji oraz w formie pożyczki z niskim oprocentowaniem).
Czytaj także:
- Powstał nowy mural w Cieszynie. To drugie dzieło w ramach projektu „Murale po cieszyńsku”
- Szpital Śląski w Cieszynie ma nowy tomograf