Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Stowarzyszenie Piękne Anioły wyremontowało już 30 dziecięcych pokoi!

Facebook Twitter

Stowarzyszenie Piękne Anioły działa z pełną mocą na rzecz dzieci z najuboższych rodzin. Ich dotychczasowe, najczęściej zagrzybione pokoje, remontuje od podstaw, a następnie wyposaża tak, by dla dzieci ich pokój był zdrowym miejscem, w którym lubią przebywać. Dla dzieci i ich rodzin to ogromne szczęście i szansa.

W piątek porannym gościem Radia 90 była Monika Sobik ze Stowarzyszenia Piękne Anioły. Cała rozmowa do przesłuchania:

Cała rozmowa do przeczytania:

Radio 90: O poranku w Radiu 90 Monika Sobik ze Stowarzyszenia Piękne Anioły. Dzień dobry!

Monika Sobik: Dzień dobry!

Radio 90: Pięknie to stowarzyszenie się nazywa i też pięknie pracuje tutaj na rzecz rodzin, pomaga, odnawia pokoje.

Tak, staramy się pomagać w ten sposób, że poprawiamy warunki bytowe dzieci z najuboższych rodzin angażując przy tym lokalną społeczność i lokalne firmy.

Radio 90: Ta poprawa warunków bytowych polega na czym?

Na tym, że remontujemy pokoje dzieci. Sprawdzamy, gdzie mieszkają, czy mają łóżko do spania, miejsce, gdzie mogą odrabiać lekcje, czy mają się gdzie bawić. Potem projektujemy pokoje, szukamy sponsorów i remontujemy.

Radio 90: Ja miałem okazję być w Gołkowicach u 14-letniej Sabiny i 9-letniej Patrycji. Ten pokój przed remontem wyglądał fatalnie, zagrzybiony. Rzecz niebywała, jak można ten pokój doprowadzić do świetności dzięki Stowarzyszeniu.

Tak, ja myślę, że można wszystko zrobić, tylko trzeba chcieć. Trzeba mieć pomysł i ludzi, którzy chcą się w coś takiego zaangażować. Mamy w stowarzyszeniu wspaniałe panie architekt, które wykorzystują swój talent właśnie w taki sposób, mamy pracowników budowlanych, współpracujemy z Zakładem Poprawczym w Raciborzu, współpracujemy z zakładami karnymi, mamy więc ręce do pracy.

Radio 90: Ale ten sztab ludzi, o których pani mówiła – architekci, projektanci – pomagają bardzo? Bo często mamy małą przestrzeń do aranżacji.

Tak, dlatego korzystamy z ich pomocy bardzo często. Odwołujemy się do ludzi, którzy są fachowcami w danej dziedzinie. Trudno, żeby jedna osoba była jednocześnie fachowcem budowlanym i projektantem. Także każdy z nas wykorzystuje to co ma, talent, i tak właśnie działamy.

Radio 90: Wiem, że na czas remontu dzieci nie widzą, co się dzieje.

Tak, najczęściej, jeżeli jest to możliwe, jeśli dzieci są starsze, to dwa ostatnie dni remontu spędzają u znajomych. Dzieci wiedzą, jaki będzie kolor pokoju, natomiast najczęściej nie wyobrażają sobie jak ostatecznie ten pokój będzie wyglądał. Chcemy ich zaskoczyć, chcemy im sprawić taki prawdziwy prezent, dlatego jeżeli to jest możliwe, to dzieci wyjeżdżają na dwa dni i później wracają. I patrzymy, jak się cieszą.

Radio 90: I jak się cieszą? Płaczą?

Bardzo często, płaczą dzieci, płaczemy my, płaczą osoby, które widzą, co się dzieje.

Radio 90: W jaki sposób są typowane rodziny?

Rodzinę może zgłosić każda osoba. Ważne, żeby opisać sytuację rodziny, wysłać maila do Stowarzyszenia, bądź bezpośrednio kontaktować się z osobami, które są odpowiedzialne, czyli z panią prezes Katarzyną Konewecką-Hołój, bądź też ze mną lub jakąkolwiek inną osobą, która działa w Stowarzyszeniu.

Radio 90: Do tej pory ile pokoi udało się odnowić?

Ponad 30 pokoi w chwili obecnej, cały czas trwają prace. W ostatnim czasie też zajęliśmy się remontami łazienek dzięki osobom, które chcą z nami współpracować. Także rozwijamy się, staramy się.

Radio 90: Dzisiaj nowy pokój w Krostoszowicach.

Tak, dzisiaj ruszamy do Krostoszowic, mamy tam dwie dziewczynki – Kingę i Agatkę. Dziewczynki już dwa dni są poza domem, więc dzisiaj emocje sięgają zenitu. Wszyscy czekamy na ten dzień i cieszymy się, bo wiemy, jak te dwa pokoje wyglądają.

Radio 90: To jest remont pokoju, ale – powołam się na przykład Gołkowic – tam ten dom się rozsypywał, tam właściwie niczego nie było. Ten pokój, który został odnowiony, wyglądał zupełnie jak z innej bajki. Czy państwo dalej monitorują, czy starają się pomóc tej rodzinie?

Tak, staramy się pomóc, oprócz tego pokoju, rodzina otrzymała także łazienkę, bo w trakcie tego remontu okazało się, że tam po prostu nie ma podstawowych warunków sanitarnych. Więc idąc za potrzebą tej rodziny i dzięki temu, że znalazła się osoba, która chciała nam pomóc, udało się oddać również łazienkę. Więc w chwili obecnej jest to nie tylko pokój, jest tam także łazienka. A oprócz tego, wychowankowie zakładu poprawczego, którzy wykonywali tam prace, wykonali też dla nich kuchnię, własnoręcznie, z tego co mieli. Także ten dom się zmienia, naprawdę i jest dzisiaj już nie do poznania – wewnątrz, bo z zewnątrz dalej wygląda tak, jak wyglądał.

Radio 90: Pani wspomniała o chłopakach z Zakładu Poprawczego w Raciborzu, pomagają także skazani z Zakładu Karnego w Jastrzębiu-Szerokiej.

Tak, to są wspaniali pracownicy, naprawdę nie spodziewamy się, że ta współpraca może tak wyglądać, że oni w tak fantastyczny sposób mogą się zaangażować w to co robią. A wchodzą w to całymi sobą, są w to zaangażowani emocjonalnie, to po prostu widać. Współpraca jest świetna, życzę każdemu takich współpracowników, jakich my mamy.

Radio 90: A jak ze sponsorami? Bo rodzina nie płaci za tę usługę, państwo także nie bierzecie za to ani złotówki.

Ani rodzina nie płaci, ani my nie bierzemy za to pieniędzy – każdy członek stowarzyszenia robi to charytatywnie, poza swoją pracą. Także rodzina otrzymuje to w prezencie. Natomiast poszukujemy sponsorów lokalnie, coraz częściej zgłaszają się do nas, bo jest możliwość wykonania takiego pokoju pod patronatem danej firmy – i też coraz częściej są takie sytuacje, że firma chce mieć jakby swój pokój wyremontowany. My wyszukujemy te rodziny i koordynujemy te wszystkie prace, a firma przekazuje środki finansowe.

Radio 90: Polacy coraz częściej pomagają – za nami Szlachetna Paczka – rekordowa, za dwa dni WOŚP, dzisiaj mówimy o stowarzyszeniu, które także pomaga. Jak to jest z tą naszą pomocą?

Ja to już kiedyś mówiłam. Wydaje mi się, że każdy człowiek ma w sobie taką naturalną chęć pomocy, która później jest jakoś zagłuszana w trakcie naszego życia – albo nie mamy czasu, albo gonimy za pieniędzmi. Więc jeżeli da się człowiekowi możliwość pomagania, to on naprawdę w to wchodzi i chce. Tylko kwestia jest wyboru sposobu. Myślę, że większość z nas pomaga, tylko o tym nie mówi.

Radio 90: A dzisiaj mówiliśmy o tym właśnie. Monika Sobik ze Stowarzyszenia Piękne Anioły była porannym gościem Radia 90. Dziękuję za wizytę.

Dziękuję bardzo.

Zobacz wideo z przekazania pokoju w Gołkowicach: TUTAJ

Zobacz relacje z przekazania pokoi: TUTAJ

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 14 maja 2021