Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Straż Graniczna: Przed wyjazdem sprawdź ważność dowodu osobistego

Facebook Twitter

Przed wyjazdem na zagraniczny urlop do Strefy Schengen, warto wcześniej sprawdzić termin ważności dowodu osobistego. Od początku wakacji funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej nie zezwolili na wylot z kraju 15 obywatelom Polski. Powodem były unieważnione dowody osobiste.

Rejestr Dowodów Osobistych (RDO) to centralny rejestr teleinformatyczny do prowadzenia spraw związanych z wydawaniem i unieważnianiem dowodów osobistych. Jeśli udajesz się w podróż zagraniczną, upewnij się, że masz ważny dowód osobisty lub posiadasz inny ważny dokument podróży np. paszport. Najczęstszą przyczyną unieważnienia dowodów osobistych są nieaktualne dane. Zdarza się, że właściciele dokumentów zmieniają swój stan cywilny, a co za tym idzie nazwisko. Każda zmiana danych w dowodzie osobistym wiąże się z obowiązkiem wymiany dokumentu. W trakcie kontroli granicznej funkcjonariusze Straży Granicznej każdorazowo weryfikują okazany im dokument.

Zgodnie z zeszłoroczną nowelizacją Ustawy o dowodach osobistych, jeśli funkcjonariusz stwierdzi nieważność dowodu osobistego podczas odprawy granicznej, jego posiadacz nie uzyska zgody na wyjazd z Polski. Wówczas jedynie ważny paszport umożliwi mu przekroczenie granicy.

Dowody osobiste widniejące w rejestrze jako utracone w wyniku kradzieży czy zagubienia są przez funkcjonariuszy zatrzymywane.

Straż Graniczna zaleca, aby przed wyjazdem na zagraniczny urlop sprawdzić i potwierdzić poprawność swoich danych, które znajdują się w Rejestrze Dowodów Osobistych (RDO). Pomocna w tym będzie strona internetowa Ministerstwa Cyfryzacji, którą znajdziecie TUTAJ.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 27 lutego 2021