Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Straż leśna kontra quady i motocykle crossowe

Facebook Twitter

Leśnicy skarżą się na quady i motocykle, które rozjeżdżają lasy. Szaleńcze jazdy i wyścigi odbywają się także w rezerwatach przyrody, w całym naszym regionie. A leśnicy powtarzają: quady i crossy nie brzmią dobrze w lesie.

mat. prasowe RDLP w Katowicach

Wjazdy do lasu przez osoby nieuprawnione pojazdami silnikowymi, są najczęściej łamanym prawem leśnym o którym mówi art. 161 kodeksu wykroczeń. Przy czym warto zaznaczyć, że przejazd i parkowanie samochodem nie czyni tylu i takich szkód dla lasu i jego mieszkańców, jak właśnie quady i motocykle crossowe.

– mówi Sławomir Cichy, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

mat. prasowe RDLP w Katowicach

W miniony weekend leśnicy interweniowali w wielu miejscach regionu. O takich rajdach informują ich mieszkańcy. W niedzielę (24.05.), w akcji w rezerwacie przyrody „Dolina Rzeki Jamny”, na terenie Mikołowa, brali udział strażnicy leśni nie tylko z Nadleśnictwa Katowice, ale także z Kobióra, Siewierza i Chrzanowa.

Dolina Rzeki Jamny to rezerwat, w którym znajduje się wiele rzadkich na terenie województwa śląskiego gatunków chronionych, by wymienić choćby wawrzynek wilcze łyko, skrzyp olbrzymi czy widłak goździsty. Łącznie ok. pięćdziesięciu ludzi rozjeżdżało dolinę

– wspomina Tomasz Kurek, komendant straży leśnej w Nadleśnictwie Katowice. Zanim zatrzymano jednego z nich szarżujący po lesie wielokrotnie niemal rozjechali dającym sygnały do zatrzymania się strażników leśnych.

Sam dwukrotnie odskoczyłem w ostatniej chwili, gdyby nie dobry refleks, z pewnością skończyłoby się na obrażeniach. Zatrzymany crossowiec został ukarany za bezprawny wjazd do lasu i niszczenie infrastruktury, łącznie wystawiliśmy mandaty na 1000 zł. Co ciekawe, po tej akcji do końca dnia, nie stwierdziliśmy w tym miejscu żadnych prób wjazdu.

mat. prasowe RDLP w Katowicach

Tylko od 20 maja zatrzymano i ukarano crossowców w Nadleśnictwie Wisła – dwukrotnie w okolicy Istebnej, a także na terenie Nadleśnictwa Koszęcin w pobliżu Koszęcina. Niebezpieczny przebieg miały wyścigi w Nadleśnictwie Bielsko, gdzie turyści byli spychani ze szlaku prowadzącego z Hrobaczej Łąki. Do zatrzymania doszło także w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie w pobliżu miejscowości Nędza. W Następnych dniach kolejni quadowcy zostali zatrzymania w Nadleśnictwach: Olkusz i Koszęcin i Katowice.

Przykład z Mikołowa, gdzie próbowano rozjechać strażników nie jest wyjątkiem. To stała praktyka. Co gorsza, sytuacji nie poprawia nawet obecność na patrolu funkcjonariuszy policji. Poruszający się na quadach liczą, ze mając na głowach kaski są anonimowi i uda im się uciec.

– mówi Wojciech Jaroń, główny specjalista SL, odpowiedzialny w RDLP w Katowicach za bezpieczeństwo.

mat. prasowe RDLP w Katowicach

Jak zapowiadają strażnicy leśni, takie akcje jak w Mikołowie, będą organizować coraz częściej, również w weekendy.

Chodzi o to, że wyścigi na quadach i motocyklach nie tylko niszczą infrastrukturę lasu, ale są też dużym zagrożeniem dla zdrowia i życia osób wędrujących po górskich szlakach turystycznych a także spacerowiczów, często z małymi dziećmi, którzy wybrali się na wycieczkę po leśnych duktach

– dodaje Jaroń.

Komendant Tomasz Kurek uważa, że gdyby crossowcy założyli stowarzyszenie, to jako strona społeczna mieliby szanse na rozmowy w sprawie udostępnienia miejsc, do korzystania ze sprzętu terenowego w którym byłoby bezpiecznej, bez strat i konfliktów.

mat. prasowe RDLP w Katowicach

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 13 lipca 2024