„Stwierdziłem, że jest to nam wszystkim potrzebne”. Jakub Skorupa nagrał utwór „Barbórka”
Jakub Skorupa, muzyk pochodzący z Knurowa opublikował w sieci swój nowy utwór zatytułowany "Barbórka". "Nie będę się rozpisywał, ile ten numer dla mnie znaczy, bo znaczy sporo"- czytamy w mediach społecznościowych. Dlaczego jest to dla niego ważne i w jakim celu porusza niewygodny temat wszechobecnego alkoholu lejącego się w trakcie tak ważnego święta na Śląsku?
Radio 90: Jesteś z Knurowa, prawda?
Jakub Skorupa: Tak, z Knurowa, teraz mieszkam w Gliwicach.
Radio 90: „Nie będę się rozpisywał, ile ten numer dla mnie znaczy, bo znaczy sporo”- piszesz w mediach społecznościowych. Ja jednak muszę zapytać, dlaczego ten utwór jest dla Ciebie ważny?
Jakub Skorupa: Porusza ważne tematy. Nie było mi szczególnie łatwo napisać utwór, w którym cofam się do lat 90. i wspominam zarówno te pozytywne, jak i negatywne obrazy, jakie zaobserwowałem, jakie pamiętam. Jest to utwór o wszystkich tych dziecięcych imprezach związanych z „Barbórką„, ale też o tej ciemniejszej stronie tego święta, czyli wszechobecnego alkoholu w świecie dorosłych. Ja wielokrotnie rozmawiałem ze swoimi znajomymi ze Śląska i wszyscy zgodnie mówili, że to doświadczenie barbórkowe jest dla wszystkich dosyć uniwersalne, czyli jest zarówno pozytywne, jak i negatywne w pewnym sensie, bo jednak jest to zawsze okraszone sporą ilością alkoholu.
Radio 90: Ty pochodzisz z rodziny górniczej?
Jakub Skorupa: Tak.
Radio 90: Co masz na myśli, mówiąc, że „Barbórka„ jest zarówno pozytywnym, jak i negatywnym świętem?
Jakub Skorupa: To święto jest umiejscowione w okolicach „Mikołajek„ i to jest w ogóle taki pozytywny czas. Ma też swoją drugą, mroczną stronę. Ja myślę, że w ogóle w Polsce temat alkoholu, jest dość często pomijany, a uważam, że często zdarza nam się nadużywać tego środka, który jest jednak twardym narkotykiem.
Radio 90: Alkohol to też patologie, jakie są związane z jego nadużywaniem.
Jakub Skorupa: No tak, wiesz, ja niekoniecznie mówię o swoich własnych doświadczeniach, natomiast jest to temat, który wielokrotnie wypływał w trakcie rozmów z osobami z mojego otoczenia i stwierdziłem, że ten utwór jest nam wszystkim potrzebny, żeby się rozliczyć z tymi wszystkimi wspomnieniami.
Radio 90: W Polsce niemal przy każdej uroczystości spożywa się alkohol.
Jakub Skorupa: No tak i tutaj Wojciech Chowaniec, który jest autorem teledysku w doskonały sposób to ujął i pokazał. Ja myślę, że nie tylko w Polsce w trakcie świąt nadużywa się alkoholu, ale na świecie również. Myślę, że czas najwyższy po prostu o tym mówić otwarcie. To mogłoby wyglądać inaczej, a jeśli tak ma to wyglądać, to ma to też swoje konsekwencje.
Radio 90: Porusza Cię to w jakiś sposób, wkurza, że „Barbórka„ jest ściśle związana z piciem alkoholu?
Jakub Skorupa: Nie wiem, czy mnie to wkurza, czy porusza. Bardziej staram się obserwować rzeczywistość i ją opisywać, a tę ocenę pozostawiam już każdemu z osobna. Mój utwór jest spojrzeniem na to. To jest jedyny utwór, kiedy ja krzyczę i to jest też wyraz tego, że ja też potrzebowałem coś z siebie uwolnić.
Radio 90: Piosenka „Barbórka„ związana jest z wydaniem Twojej płyty?
Jakub Skorupa: Tak, na wiosnę 2022 roku chcemy wydać płytę. W najbliższą sobotę (04.12.), czyli dokładnie w „Barbórkę„ startujemy z trasą koncertową. Zagramy w 12 miejscach w całej Polsce, zaczynamy w Krakowie. Cała trasa nazywa się „Pociągi towarowe tour„ i wzięła się od pierwszej piosenki, jaką wydałem na początku tego roku.
Radio 90: Inne Twoje utwory również opisują śląską rzeczywistość?
Jakub Skorupa: Na pewno „Pociągi Towarowe„ też opowiadają o śląskiej rzeczywistości. Ja w tej piosence mówię: „niejeden kolega miał dziadka w Wermachcie„ i to jest piosenka, w której ja staram się opowiedzieć, skąd ja w ogóle jestem i skąd się wziąłem. Ten utwór napisałem, spacerując po Gliwicach, w których obecnie mieszkam.
Radio 90: Dziękuję za rozmowę.
Jakub Skorupa: Dziękuję.
Zobacz teledysk Jakuba Skorupy do utworu „Barbórka”:
„Pociągi towarowe tour”
- 04.12 – Kraków + Jaga Zawiślak
- 09.12 – Opole
- 10.12 – Krotoszyn
- 11.12 – Obrzycko k. Szamotuł
- 12.12 – Mechlin k .Śremu
- 15.12 – Zabłocie k. Strumienia
- 16.12 – Cieszyn
- 17.12 – Kozy k. Bielska-Białej
- 18.12 – Pajęczno
- 14.01 – Poznań
- 15.01 – Wrocław
- 21.01 – Warszawa
- 22.01 – Łódź
Czytaj także:
- Emerytowany górnik, pracownik budowlanki i nauczyciel angielskiego. Poznajcie zespół MIcHAeL
- „Nie bójmy się mieć swoich pasji”. Wolność w muzyce White Deer [FOTO, WIDEO]
- Grubson „Akustycznie (nie)zupełnie”: „Cały ten album jest przewrotny”