Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Szpitale poszukują pielęgniarek, a rybnicka lecznica nie przedłuża z nimi umowy

Facebook Twitter

Szpitale w całym kraju poszukują pielęgniarek, a Wojewódzki Szpital Specjalistyczny  nr 3 w Rybniku nie przedłuża z nimi umowy. Dwie pielęgniarki w ostatnich dniach straciły pracę, bo skończyła się trzymiesięczna umowa.

Podpisały ją w połowie września. Jedna z nich zdecydowała się na rozmowę z naszym reporterem. Dla naszej rozmówczyni była to pierwsza praca. W lipcu obroniła licjencjat, obecnie zaocznie jest na studiach magisterskich. Praktyki zawodowe odbywała w rybnickim szpitalu, z którym chciała się związać zawodowo. Niestety po trzech miesiącach przygoda się skończyła:

Radio 90: Czy Pani ktoś powiedział dlaczego nie przedłuża umowy o pracę?

Nie. Nikt mi nie powiedział. W sumie po trzech miesiącach nie muszą, koniec, kropka. I tyle. Ja myślę, że brakuje pielęgniarek, bo sama tego doświadczyłam. Ja byłam również uświadomiona, że nie mam się niczym przejmować. Jeszcze niedawno dostałam odpowiedź od oddziałowej, że mam się nie przejmować, bo nie ma rąk do pracy.

Jesteśmy jedynym szpitalem w Polsce, który zwalnia pielęgniarki

– mówi zaskoczona decyzją Wiesława Frankowska przewodnicząca Związku Zawodowego Pracowników Bloku Operacyjnego, Anestezjologii i Intensywnej Terapii:

Jestem bardzo zaskoczona, bo jesteśmy jedynym szpitalem w skali kraju, gdzie zwalnia się pielęgniarki. Słyszymy, że pielęgniarki w każdym szpitalu są potrzebne, wszyscy chętnie przyjmą pielęgniarki do pracy, wojewoda deleguje pielęgniarki do pracy, ponieważ ich brakuje, tylko nie w rybnickim szpitalu.

Radio 90: Co stoi u podstaw tego zwolnienia czy nieprzedłużenia umowy o pracę?

W mojej ocenie niestety tutaj przegrywa zdrowy rozsądek z ekonomią. Nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie.

Dlaczego szpital rezygnuje z pracy pielęgniarek? Pytanie o przyczyny nieprzedłużania z nimi umów Arkadiusz Żabka zadał rzecznikowi WSS nr 3 w Rybniku Michałowi Sieroniowi:

Radio 90: Jak to możliwe, że w czasach, kiedy szukamy pielęgniarek, brakuje personelu medycznego, dochodzi do nieprzedłużenia umowy o pracę?

Tego nie wiem. Zawsze przy umowach na czas określony, to przełożeni wnioskują o dalsze zatrudnienie. Nie znam tych spraw, więc nie wiem jaka była przyczyna, że dwóch nie przedłużono. To, że są braki kadrowe nie znaczy, że pracodawca nie może oceniać osób, które zatrudnia.

Szpital w Rybniku cały czas szuka pielęgniarek do pracy. W związku z pandemią powstało izolatorium i oddziały covidowe. Pielęgniarki przenoszone są z oddziału na oddział, pracują nawet 260 godzin miesięcznie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj