Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Szpital w Jastrzębiu pokazał jak wygląda praca na oddziale covidowym

Facebook Twitter

Odpowiednie spodnie i bluza, ochraniacze na obuwie, kombinezon, czepek, kaptur z kombinezonu, gogle, maska, przyłbica, rękawiczki. To jest ubiór, w którym pracuje personel oddziału covidowego. Szpital w Jastrzębiu pokazał jak wygląda ich praca.

Oddział covidowy w WSS nr 2 w Jastrzębiu- Zdroju

Od ponad miesiąca nasz szpital jest ośrodkiem przeznaczonym również dla pacjentów chorujących na COVID-19. Wzrost zachorowań spowodował, że zaistniała potrzeba utworzenia nowych miejsc opieki dla pacjentów m.in. w naszym szpitalu. Powstały 4 nowe oddziały, w tym jeden oddział intensywnej opieki medycznej.

– informuje Marcelina Kowalska, rzecznika szpitala w Jastrzębiu- Zdroju.

Jak wygląda praca personelu?

Praca w oddziale covidowym jest bardzo ciężka. Chore osoby są bardzo osłabione mają personel pielęgniarski pomaga im przy jedzeniu, piciu, wszelkich nawet prostych czynnościach takich jak toaleta, jednocześnie dbając o pomiary parametrów, badania, uzupełniając dokumentację. Opieka nad pacjentami nie jest łatwa również ze względu na zabezpieczenia. Odpowiedni ubiór ochronny uniemożliwia nam spożywanie posiłków czy korzystanie z toalety itp.

– mówi Barbara Dębska, Pielęgniarka Oddziałowa jednego z oddziałów covid.

Co oznacza „odpowiedni ubiór”? Konieczne jest ubranie jednorazowej bluzy i spodni medycznych oraz obuwia a na to: ochraniacze na obuwie krótkie, kombinezon, ochraniacze na obuwie wysokie, czepek, kaptur z kombinezonu, gogle, maska z filtrem FFP3, przyłbica, rękawiczki – 3-4 pary zakładane w odpowiedniej kolejności.

Po kilkugodzinnej zmianie, należy zdjęć zakażone ubranie ochronne zachowując wszystkie procedury, a następnie umyć się pod prysznicem. Pielęgniarki i lekarze podczas swojego dyżuru wchodzą na oddział 3-4 razy.

– mówi Barbara Dębska.

Tak samo pracują ratownicy medyczni, sekretarki medyczne, sanitariusze, salowe.

Mamy ogromną nadzieję, że wkrótce sytuacja epidemiczna pozwoli nam powrócić do standardowego funkcjonowania.

Szpitalowi pomagają firmy, pomagają w akcjach mieszkańcy Jastrzębia, a w czasie pandemii i walki z koronawirusem każda pomoc jest na wagę złota. Przyznała to w rozmowie z Radiem 90 Marcelina Kowalska, rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu:

Od początku walki z epidemią nasz szpital otrzymuje ogromne wsparcie, płynące między innymi ze strony fundacji, firm lokalnie działających, dużych koncernów. Natomiast potrzeby szpitala są ogromne, w związku z tym chętnie przyjmujemy środki ochrony osobistej takie jak maseczki, fartuchy, kombinezony. Ostatnio również zastosowanie na oddziałach covidowych znalazły wody 0,5 litowe niegazowane, pojemniki jednorazowe, produkty jednorazowego użytku w które można spakować żywność. Wszystko to bardzo nam pomaga jako szpitalowi.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 maja 2024