Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Teatr im A. Mickiewicza w Cieszynie wymaga generalnego remontu

Facebook Twitter

Teatr im A. Mickiewicza w Cieszynie wymaga generalnego remontu. Zwraca na to uwagę burmistrz miasta, Gabriela Staszkiewicz. Pierwsze prace już się rozpoczęły: to wymiana czterech okien, które są w tej chwili w firmie, która przygotuje nowe, z szybami zespolonymi.

Teatr im A. Mickiewicza w Cieszynie

Teatr im A. Mickiewicza w Cieszynie – to będzie kosztowny remont

Gabriela Staszkiewicz: Pamiętajmy, że to są zaledwie cztery okna. 80 tysięcy złotych, które na te okna zostały przeznaczone w tym roku, gdzie pół na pół z konserwatorem zabytków, też się o to staraliśmy, wymiana całej stolarki okiennej w teatrze będzie nas kosztować około miliona złotych. Milion złotych, który pozyskaliśmy w ostatnim czasie i pozyskamy jeszcze, mamy taką obietnicę od pana marszałka, 600 tysięcy ma trafić do nas jako wsparcie dla gminy w tym zakresie, dla tego pięknego obiektu. 500 tysięcy dostaliśmy z Funduszu Ochrony Zabytków.

Teatr im A. Mickiewicza w Cieszynie

Milion 100 tysięcy złotych będzie potrzebne, by przygotować projekty, a potem można składać wnioski o kolejne środki zewnętrzne:

Gabriela Staszkiewicz: Ostatni remont był czterdzieści parę lat temu. Teatr jest w stanie bardzo złym i to od dachu po piwnicę. Nie mówię już o tym, co widzą wszyscy widzowie, czyli te niewygodne krzesła i też już montowane w teatrze w okresie wojny światowej, więc to też daje nam do myślenia, że rzeczywiście teatr musi zostać zmodernizowany i na to będziemy potrzebować około 60 do nawet stu milionów złotych.

Teatr im A. Mickiewicza w Cieszynie

To ogromna kwota. Bez wsparcia z zewnątrz remont całego obiektu byłby niemożliwy:

Gabriela Staszkiewicz: Z oknami możemy sobie szybciej poradzić, natomiast tutaj dach i przede wszystkim wymogi przeciwpożarowe, izolacja piwnic, te wszystkie systemy, które tam są zainstalowane, plus malowanie tego wnętrza, wymiana całej tapicerki, która jest w środku, same prace na scenie, czyli scena obrotowa, która już teraz nie jest obrotowa, bo rzeczywiście zagraża bezpieczeństwu, nie można jej uruchamiać, ale też wyposażenie tego wszystkiego w najnowocześniejsze systemy oświetlenia, dźwiękowe czy nagłośnienia to jest rzeczywiście bardzo poważna kwestia i wielce kosztowna.

Gabriela Staszkiewicz

Przypomnijmy, że Tatr im. Mickiewicza w Cieszynie otwarto 24 września 1910 roku, wystawiono wtedy sztukę autorstwa Franza Grillparzera „Fale morza i miłości”.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj