Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Remont za 2,5 miliona złotych. Budynek dawnej szkoły w Skrzyszowie – do modernizacji

Facebook Twitter

Zabytkowy budynek dawnej szkoły w Skrzyszowie będzie przebudowany. Właśnie podpisano umowę na przeprowadzenie prac.

Budynek dawnej szkoły w Skrzyszowie zostanie wyremontowany

Zabytkowy budynek dawnej szkoły w Skrzyszowie będzie wyglądał jak dawniej

Budynek użyteczności publicznej w Skrzyszowie przy ulicy 1 Maja 116, to dawna siedziba szkoły i przedszkola, obecnie wpisana jest do gminnej ewidencji zabytków. Obiekt powstała w 1903 roku. Przed wojną, w 1928 r. w jego pobliżu usypany został Kopiec Wolności. Wykonali go powstańcy ze Skrzyszowa, którzy licznie wzięli udział w wolnościowym zrywie. W latach wojennych Kopiec został zlikwidowany przez niemieckie władze. W przeszłości w budynku działała szkoła, później przedszkole, następnie pełnił on funkcję usługową. Po remoncie, jak obiecują władze gminy Godów, ta funkcja zostanie utrzymana. Prace maja kosztować blisko 2,5 mln złotych. 1, 7 mln to dotacje rządowe.

Chcemy temu obiektowi przywrócić dawną świetność i podkreślić jego historyczną wartość. Dlatego po przebudowie w budynku powstanie miejsce, które podkreślać będzie znaczenie Skrzyszowa i jego mieszkańców dla historii naszego regionu. Wiem, że mieszkańcy Skrzyszowa przyzwyczaili się do tego, że w obiekcie jest punkt handlowy. Dlatego po ukończonym remoncie chcemy, by nadal możliwe było tu prowadzenie handlu i usług

– podkreśla Mariusz Adamczyk, wójt gminy Godów.

UG Godów

Przebudową obiektu zajmie się Spółdzielnia Rzemieślnicza Wielobranżowa z Rybnika, która przedstawiła najkorzystniejszą ofertę. Zakres wycenionej przez wykonawcę na kwotę 2 mln 493 tys. zł inwestycji obejmie wykonanie prac restauracyjnych oraz robót budowlanych. Planowane jest wykonanie robót budowlanych na podstawie dokumentacji uzgodnionej z wojewódzkim konserwatorem zabytków polegających na renowacji ceglanej elewacji posiadającej liczne ubytki, odwarstwienia oraz uszkodzenia , wymianie pokrycia dachowego, stolarki okiennej i drzwiowej, wymianie uszkodzonych elementów konstrukcyjnych budynku, w tym więźby dachowej, części stropów, przebudowa klatki schodowej, ścianek wewnętrznych oraz roboty wykończeniowe, izolacyjne i instalacyjne wraz z modernizacją kotłowni. Ponadto wykonane zostaną prace związane z zagospodarowaniem terenu w zakresie dojścia zapewniającego dostępność obiektu dla osób z niepełnosprawnościami oraz inne prace towarzyszące.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj