Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Technikoludek uczy dzieci, jak korzystać z nowoczesnych technologii

Facebook Twitter

Uczy dzieci, jak bezpiecznie korzystać z nowoczesnych technologii. Technikoludek pojawił się w placówkach w całej Polsce w 2020 roku. To projekt wymyślony przez nauczycielki z Przedszkola nr 41 w Rybniku. Tylko w ubiegłym roku szkolnym brało w nim udział blisko tysiąc placówek z całego kraju.

To już nie tylko przedszkola, ale obecnie również szkoły podstawowe:

Aleksandra Mazur: Naszym głównym celem jest sprawienie, żeby dzieci odpowiedzialnie i świadomie korzystały ze zdobyczy technologii i tu nie tylko chodzi o internet i komputer, ale wszystkie dziedziny naszego życia. Wiadomo, technologia wpływa na każdy element naszego życia. W każdym miesiącu przedszkola, szkoły mają do wyboru jedno zadanie z naszego projektu.

Agnieszka Chudzik: Nawiązaliśmy współpracę z paniami logopedkami, które stworzyły dla nas pakiet pomocy dydaktycznych, z których nauczyciele mogą korzystać. Inna pani np. stworzyła kalendarze z wydarzeniami, bo te wydarzenia są bardzo ciekawe to np. „dzień wynalazcy”, „dzień bezpiecznego internetu”. Nam chodzi także o profilaktykę dlatego, że nie jesteśmy w stanie uchronić dzieci przed internetem. Ważne jest, żeby już od najmłodszych lat, uczyć dzieci świadomego korzystania- co można, czego nie można. Pokazywać zarówno wady, jak i zalety.

-wyjaśniają Aleksandra Mazur i Agnieszka Chudzik, autorki projektu „Technikoludek”, z Przedszkola nr 41 w Rybniku.

W jego ramach w rybnickiej placówce odbyła się np. wystawa sprzętów technicznych, jakie dzieci miały w swoich domach:

Aleksandra Mazur: Kącik technikoludka polegał na tym, że dzieci przynosiły do przedszkoli różnego rodzaju sprzęty. Były to komputery, laptopy. Wiadomo, że były już zepsute, ale mogły z tego korzystać. Były mikrofony, aparaty i dzieci z tego korzystały, bawiły się, uczyły jak z tego korzystać. Wprowadzaliśmy szeroko rozumianą profilaktykę, uczyliśmy dzieci o niebezpiecznych zachowaniach, które są w internecie. Kształtowaliśmy świadomość tego, że jeżeli mają problem, zawsze mogą zwrócić się do dorosłych, rodziców i że nie wszystko, co jest w internecie jest bezpieczne.

Agnieszka Chudzik: Internet, komputer- to przyciąga dzieci. Naszym celem jest pokazanie, że można też to wykorzystać do celów edukacyjnych, do tego, żeby się kształcić, żeby szukać nowych informacji. Traktowania tego nie tylko jako formy rozrywki i zabawy.

Kim według najmłodszych jest technikoludek?

– usłyszała Monika Sokołowska, która w ramach projektu opowiadała przedszkolakom o pracy dziennikarza radiowego. Podsumowanie tegorocznej edycji Technikoludka w czerwcu.

Więcej zdjęć:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj