Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

To dopiero prezenty! Łodzie ratownicze dla OSP w powiecie wodzisławskim

Facebook Twitter

Są sonary, kamizelki, liny, noktowizory. Dwie supernowoczesne łodzie ratownicze dla jednostek OSP, już zostały przekazane.

Dwie jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Lubomi oraz Olzy w gminie Gorzyce, otrzymały dwie nowoczesne łodzie. Każda z nich warta 158 tysięcy złotych, wyposażona jest w nowoczesny sprzęt. Zdaniem Jacka Kleszczewskiego, Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, który przekazywał łodzie, znacznie poprawi się bezpieczeństwo:

Jacek Kleszczewski: Ten sprzęt jest dedykowany przede wszystkim do tego, żeby podnieść bezpieczeństwo. To są nowoczesne łodzie, które zostały zakupione z dotacji z budżetu państwa, żeby tutaj ten teren, gdzie mamy rzekę Odrę, był dodatkowo zabezpieczony tym nowoczesnym sprzętem. On posiada bardzo nowoczesne wyposażenie, bo to nie są tylko łódki. Na nich jest termowizja, na nich są sonary, na nim są specjalistyczne kamizelki dla ratowników. To jest top na rynku teraz i to każda z tych łodzi kosztuje.

Łodzie ratownicze dla OSP z Lubomi i Olzy

Bernard Burek prezes OPS Lubomia przyznaje, że nie spodziewał się, że kierowana przez niego jednostka otrzyma tak nowoczesną łódź:

Bernard Burek: To było dla nas takie miłe zaskoczenie. Otrzymałem telefon od komendanta, taki bardzo miły telefon. I była cisza w telefonie, bo pyta się: co, nie jesteś zadowolony? Jestem zadowolony – oczywiście. Także mamy profesjonalną łódkę ratowniczą, bardzo dobrze wyposażoną, z silnikiem 50 koni, sprzęt i wyposażenie dla ratowników i osób uratowanych w postaci kamizelek, płetwy do ratowników, także bogate wyposażenie. Łódka jest wyposażona dodatkowo w sonar, noktowizor, lornetkę, linki ratownicze także jest bardzo bogato wyposażona.

Strażacy: nie spodziewaliśmy się takiego sprzętu

Zastępca wójta gminy Lubomia Bogdan Burek, również był zaskoczony faktem, że taka jednostka pływająca trafi do strażaków ochotników:

Bogdan Burek: Byliśmy w wielkim szoku, że taka łódź trafi do naszej jednostki OSP Lubonia, która jest jednostką, która ma w swoim obowiązku ratownictwo wodne. Mówimy tu o powierzchni około 30 kilometrów kwadratowych  akwenu wodnego, który jest pod naszą jurysdykcją. Myśleliśmy o normalnych łodziach, które jak to ma miejsce na dzień dzisiejszy, mamy. A mamy normalną łódkę motorową, którą niedawno nasi strażacy też wykorzystywali do celów szkoleniowych, a więc byliśmy przekonani, że taki sprzęt do nas trafi, a tu się okazuje pełen profesjonalizm. Jest to bardzo budujące dla naszych strażaków, że tak są docenieni, takim konkretnym sprzętem.

W podobnym tonie wypowiada się wójt Gorzyc Daniel Jakubczyk:

Daniel Jakubczyk: Z każdego nabytku się cieszymy, zwłaszcza, że mieszkamy w miejscu, w którym Olza uchodzi do Odry. To jest miejsce, które z racji swojego położenia zdarzają się różne wydarzenia losowe. Były powodzie, były jakieś podtopienia. Także tego typu nabytek na pewno podniesie poziom zabezpieczenia, poziom bezpieczeństwa.

Dodajmy, że to nie koniec prezentów. Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach zapowiedział, że wkrótce wodzisławscy strażacy otrzymają kuter.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 lutego 2024