Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„To pułapka”- mówi prezydent Rybnika, pytany o handel węglem przez samorządy

Facebook Twitter

"Nie mamy narzędzi, by handlować węglem. Nie chcemy być wprowadzeni w pułapkę, ktoś chce zwalić na samorząd problem, który sam sobie przygotował" - mówi w porannej rozmowie w Radio 90 prezydent Rybnika Piotr Kuczera, pytany, czy miasto zaangażuje się w sprzedaż węgla.

absolutorium
Piotr Kuczera prezydent Rybnika

Przypomnijmy rząd w ubiegłym tygodniu zaapelował do samorządów, aby te pomogły w dystrybucji węgla wśród mieszkańców:

Radio 90: Czy prezydent Rybnika ulegnie sugestiom rządu i zaangażuje się w sprzedaż węgla?

Piotr Kuczera: Jak braknie cukru, to pewno samorząd będzie się musiał zaangażować w sprzedaż cukru. Taka dzisiaj jest trochę przedziwna narracja. Samorząd nie ma narzędzi, by handlować węglem. Ktoś tutaj chce na samorząd zwalić problem, który sam sobie przygotował. System dystrybucji jest w rękach państwa dzisiaj. Trudno z dnia na dzień, żeby nagle robić takie gwałtowne ruchy. Niektórzy samorządowcy złośliwie odpowiadają „przekażcie spółki skarbu państwa samorządom, być może wtedy się uda”. Nie chcemy – i tu samorząd mówi głośno – być wprowadzenie w pewną pułapkę. Dzisiaj wiemy, że jest po prostu za późno na pewne rozwiązania.

Jak wychodzi to rząd, jak nie wychodzi to samorząd – dodaje poranny gość Radia 90, podkreślając, że samorząd może być odpowiedzialny za swój obszar działania:

Piotr Kuczera: Nie stawiajmy też wszystkiego na głowie, bo w pewnym momencie mam takie wrażenie, że jak wychodzi to rząd, jak nie wychodzi to samorząd.

Radio 90: Często pan mówił, nawet w tym studio: wszystkie ręce na pokład.

Piotr Kuczera: Wszystkie ręce na pokład – ok. Ale chciałbym mieć jasne zasady, czytelne zasady dostęp do tegoż paliwa i przede wszystkim system dystrybucji. Rybnickie Służby Komunalne nie pojadą do portu w Gdańsku odbierać węgiel dla mieszkańców Rybnika, bo chyba nie taka organizacja powinna funkcjonować.

Radio 90: Czyli stanowisko miasta Rybnika i Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, któremu pan szefuje, jest jasna: nie ma zgody samorządu.

Piotr Kuczera: Dzisiaj przed nami wielka dyskusja, ale słuchając głosów samorządowców, to w tym kierunku na pewno to pójdzie.

Dziś sprawa ma być omawiana podczas posiedzenia Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, któremu przewodniczy prezydent Rybnika Piotr Kuczera. A cała poranna rozmowa Arkadiusza Żabki do zobaczenia na radio90.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj