Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Trudne warunki na szlakach w Beskidach

Facebook Twitter

Beskidy od rana zmagały się z trudnymi warunkami na szlakach turystycznych. W nocy spadł śnieg, co spowodowało, że szlaki zostały przysypane. Dopiero przed południem turyści piesi i na skiturach zaczęli przetaczać się przez te trudności.

Trudne warunki na szlakach w Beskidach

Trudne warunki na szlakach w Beskidach

Temperatury oscylowały od -2 stopni w dolinach do -10 stopni na Hali Miziowej. Widoczność była również ograniczona do 150-200 metrów.

Pokrywa śniegu w Beskidach jest różna w zależności od lokalizacji. W miejscowościach takich jak Szczyrk i Wisła wynosi ona około 5 cm, podczas gdy na Leskowcu i Klimczoku wynosi 25 cm. W niektórych miejscach, takich jak Markowe Szczawiny czy Hala Miziowa, ilość śniegu dochodzi nawet do 97 cm. W partiach szczytowych Babiej Góry śniegu jest ponad 110 cm.

Na Babiej Górze obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego

Zagrożenie to dotyczy miejsc, gdzie śnieg został przeniesiony przez wiatr i tworzy depozyty, takie jak zagłębienia terenowe i żleby. Wywołanie lawiny jest możliwe szczególnie na stromych stokach przy dużym obciążeniu dodatkowym. Poruszanie się w takich warunkach wymaga umiejętności oceny zagrożenia, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania środków bezpieczeństwa.

W masywie Pilska możliwe są zejścia zsuwów i małych lawin, szczególnie w stromych wklęsłych formacjach terenowych na kopule szczytowej masywu. Dotyczy to głównie małych kociołków po północnej i południowej stronie grzbietu.

Akademicka Perć, czyli żółty szlak od Górnego Płaju na Babią Górę, jest obecnie zamknięty do odwołania. Jest to najtrudniejszy szlak w Beskidach, jednokierunkowy, podejściowy.

W związku z trudnymi warunkami na szlakach, turyści powinni być odpowiednio przygotowani

Ważne jest, aby ubrać się ciepło oraz mieć odpowiednie obuwie. Raczki będą również niezbędne. Należy pamiętać o zapasie ciepłych płynów oraz mieć naładowany telefon komórkowy z aplikacją „Ratunek” i powerbankiem. W przypadku zapadającego zmroku, niezbędna będzie również latarka.

W razie wypadku, można skontaktować się z GOPR, dzwoniąc pod bezpłatny numer alarmowy: 985 lub 601 100 300.

Trzeba pamiętać, że bezpieczeństwo jest najważniejsze podczas górskich wędrówek, dlatego należy zachować odpowiednią ostrożność i zdrowy rozsądek.

/PAP

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj