Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Trudny czas dla 8-klasistów: Jaką szkołę średnią wybrać?

Facebook Twitter

Ruszył wyścig 8-klasistów o miejsce w wymarzonej szkole. To nie będzie łatwe, bo znów mamy do czynienia z kumulacją roczników i kandydatów do szkół ponadpodstawowych jest więcej niż w roku poprzednim. Jaką szkołę średnią wybrać?

Przed uczniami wybór, jaką szkołę średnią wybrać, najpierw sprawdzian w maju i tak perspektywa dla wielu jest jeszcze odległa:

-usłyszała Monika Sokołowska.

Czy szkoły średnie w Rybniku są przygotowane na tak liczny rocznik? O tym Grażyna Adamczyk z Zespołu Szkół nr 6:

Grażyna Adamczyk: Kolejna kumulacja i o ile przy pierwszym podwójnym roczniku można było się jakoś zorganizować, przy drugim jeszcze się dało, no to przy trzecim fizycznie miejsca i takich ograniczeń mamy trochę więcej. Myślę, że nie należy tutaj straszyć młodego pokolenia, bo każdy swoje miejsce znajdzie.

Radio 90: Czym przekonujecie?

Grażyna Adamczyk: Mamy piękny zawód drukarz, zawód z przyszłością. Pokazujemy to, co możemy pokazywać. Warto zwrócić uwagę na zawód pracownik pomocniczy w gospodarce odpadami. To nowy zawód, który będziemy promować. Myślę, że na naszym rynku pracy ci absolwenci będą poszukiwanymi pracownikami.

„Jesteśmy przygotowani na tak liczny rocznik. Otwieramy 17 klas” – zapowiada Piotr Tokarz z Zespołu Szkół Technicznych z Rybnika:

Piotr Tokarz: Wznawiamy technika górnictwa podziemnego i górnika eksploatacji podziemnej. Odważnie, ale i JSW i PGG wyraziły chęć przyjęcia tych chłopaków i dają również i stypendia i gwarancję pracy. To jest łączony rocznik, właściwie już w tym roku mieliśmy początek tego. W przyszłym roku szkolnym mamy jeszcze więcej tych dzieci, z tego, co wiem około 10 klas, więc każda ze szkół średnich przynajmniej jedną klasę więcej otworzy. My mamy 17. Do tej pory już uczymy w niektórych klasach do 20.00, aczkolwiek średnio plan około 17.00 się kończy. Te długie lekcje do wieczora spowodowane są głównie specjalistami. Lepiej uczyć nauczycielem, który jest z przemysłu i ma możliwości przejechania o 14.30, niż po prostu zastępować go doraźnie. Uczniowie są na bieżąco z tym, co dzieje się na rynku pracy.

Czym przekonują młodszych kolegów licealiści z II LO im Frycza w Rybniku?

Emila Szymkowska: Przede wszystkim wydaje mi się, że dobrą atmosferą w naszej szkole, która panuje, ale też przy okazji właśnie tą wiedzą, która też na tym płynie. Tak jak widać na naszym stanowisku dzisiaj mamy i pokazy chemiczne, i fizyczne, ale też coś dla informatyków. W tym roku właśnie otwieramy też bardzo dużo profili, bo aż 8, więc tak naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie. Myślę, że tym głównie chcemy przekonać, że właśnie jesteśmy różnoracy i każdy może do nas tutaj przyjść. Od humanistów po mat-fiz i biol-chem. Nawet geografowie znajdą u nas swoje miejsce, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

-zapewnia Emila Szymkowska, licealistka z Rybnika.

Żeby myśleć o wymarzonej szkole, trzeba najpierw dobrze napisać sprawdzian 8-klasisty. Ten od 23 do 25 maja.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj