Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Trzeba działać już, nie czekać na kolejną wodę”. Co ustalono w sprawie rzeki Nacyny w Rydułtowach?

Facebook Twitter

"Trzeba działać już, a nie czekać na kolejną wodę" - mówi burmistrz Rydułtów, Marcin Połomski, odnosząc się do ostatnich spotkań zorganizowanych w sprawie regulacji rzeki Nacyny. Po ostatnich nawałnicach znów zalana była ulica Radoszowska i ulica Maczka.

Zalana posesja przy ulicy Radoszowskiej w Rydułtowach (maj, 2021r.)

Jak już pisaliśmy na naszym portalu, w Urzędzie Miasta doszło do spotkania z przedstawicielami Polskiej Grupy Górniczej, kopalni Ruch Rydułtowy, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, a także przedstawicieli mieszkańców Rydułtów.

Rozmawiano m.in. o projekcie regulacji cieku, który przygotowuje kopalnia i kwestii przyspieszenia wydawania decyzji administracyjnych:

Marcin Połomski: Szukaliśmy też rozwiązań takich zapobiegawczych „na już”. Kopalnia ma różne propozycje. PKP już też rozmawia, żeby jeden z przepustów w Rybniku pogłębić, żeby ta woda szybciej spływała, bez przebudowy całego mostu. Są takie rzeczy już „na już”. Szukamy takiego rozwiązania, żeby podnieść wały wzdłuż ulicy Radoszowskiej, żeby też ta woda nie zalała sąsiednich nieruchomości.

Wśród wielu rozwiązań, planuje się m.in. budowę stacji pomp, czy budowę drogi od ulicy Bukowej. Doszło też do spotkania z zastępcą prezydenta Rybnika, Januszem Koperem i przedstawicielami PGG:

Marcin Połomski: Rozmawialiśmy na temat odcinka Nacyny biegnącego w Rybniku, gdzie Rybnik będzie budował ścieżkę rowerową, jako kontynuację bulwarów nad Nacyną. Tam też jest kwestia obiektu mostowego, żeby nie trzeba było później go przebudowywać. Szukaliśmy rozwiązania administracyjnego, żeby jak najszybciej zrobić most na Nacynie, żeby Rybnik już zrobił ścieżkę na docelowym przepuście. (…)

Miasto Rybnik zadeklarowało, że może poczekać ze swoją inwestycją do przyszłego roku, pod warunkiem, że kopalnia będzie równolegle zajmować się przepustem. Doraźne działania kopalnia już realizuje:

Marcin Połomski: Było już spotkanie na tym przepuście kolejowym w Rybniku, tam już PKP się wypowiadało. Jedziemy też do Tarnowskich Gór do PKP rozmawiać jak to rozwiązać. Kopalnia też rozważa inne skomunikowanie tych mieszkańców zlokalizowanych przy ulicy Maczka, jak przepust zostanie zalany, żeby oni nie zostali odcięci od świata, żeby mieli alternatywną drogę wyjazdu z posesji. (…)

Burmistrz Rydułtów nie wyklucza kolejnych spotkań, np. z szefem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, by konieczne decyzje czy pozwolenia były wydawane bez zbędnej zwłoki.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj