Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Uczniowie z regionu nagrodzeni w Indonezji na Konferencji Młodych Naukowców

Facebook Twitter

Michał Grzegorzek, uczeń I LO w Wodzisławiu Śląskim zdobył złoty medal w kategorii fizyka inżynieryjna. Jego kolega z tej samej szkoły, Bartosz Radzyński, otrzymał srebrny krążek w kategorii informatyka. To niezwykle uzdolnieni młodzi naukowcy, którzy swoją wiedzą popisali się na arenie międzynarodowej.

Młodzi Polacy, uczestnicy Grupy Twórczej Quark, reprezentowali Polskę na XX Jubileuszowej Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców ICYS 2013, którą w kwietniu zorganizowano w Indonezji na Wyspie Bali. W imprezie wzięli udział przedstawiciele 24 państw z całego świata: z Holandii, Niemiec, Czech, Białorusi, Ukrainy, Indonezji, Rumunii, Brazylii, Tajlandii, Węgier, Chin, Malezji, Korei, Gruzji, Serbii, Iranu, Rosji, Turcji, Anglii, Chorwacji, Tajwanu, Rumunii, Singapuru i Polski.

Młodzi naukowcy rywalizowali w kategoriach fizyka teoretyczna, fizyka inżynieryjna, informatyka, ekologia i nauki o życiu. W sumie Polacy wrócili do kraju z ośmioma medalami, w tym trzema złotymi. Jedno z najwyższych wyróżnień otrzymał uczeń I LO w Wodzisławiu, Michał Grzegorzek. Jego praca dotyczyła zderzeń kropli z ciekłą powierzchnią, a całość uzupełniały samodzielnie wykonane przez niego fotografie, które jurorów wprawiły w zachwyt.

Wszyscy reprezentanci naszego kraju są laureatami Ogólnopolskiej Konferencji Młodych Naukowców organizowanej przez Pracownię Fizyki Pałacu Młodzieży w Katowicach, a także członkami Grupy Twórczej Quark, która co roku reprezentuje Polskę w wielu zawodach w kraju i za granicą. Pomysłodawczynią jej powstania jest fizyk Urszula Woźnikowska-Bezak. Pozostali laureaci to uczniowie ze szkół w Katowicach, Bytomiu, Sosnowcu, Gliwicach i Zabrzu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 lipca 2024