Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ulica św. Józefa w Rybniku jest samowolą budowlaną, a miasto chce ją poszerzyć? To hucpa – grzmią mieszkańcy

Facebook Twitter

Ulica św. Józefa w Rybniku jest osią konfliktu mieszkańców z władzami miasta już od dawna. Teraz miasto - jak sygnalizują mieszkańcy Orzepowic - chce rozbudować drogę, która jest samowolą budowlaną. Droga nie biegnie bowiem po miejskich gruntach, a po prywatnych działkach.

Droga o szerokości 12 metrów dla samochodów i rowerzystów. Miasto Rybnik chce poszerzyć ulicę św. Józefa, na odcinku ok. 300 metrów. Ten odcinek drogi od kilku lat, jest przedmiotem sporów pomiędzy mieszkańcami, do których należy teren, a władzami Rybnika.
O problemie mówiliśmy już kilka lat temu, gdy sąd uznał, że droga tam nie istnieje, a pas asfaltu wylany przez miasto to samowola budowlana.

Ulica św. Józefa w Rybniku samowolą budowlaną – tak orzekł sąd dwóch instancji

Teraz mieszkańcy w liście do prezydenta Rybnika Piotra Kuczery piszą, że decyzja w oparciu o tzw. specustawę drogową jest hucpą, aktem zemsty za wszystkie przegrane sprawy sądowe:

Chcą zrobić drogę na samowoli budowlanej. Ten teren, na który stoimy, to jest międzysąsiedzki. Miasto w 2009 roku położyło tutaj asfalt na prywatnych terenach i chce teraz rozbudować samowolę budowlaną. To jest absolutnie niedopuszczalne. Mamy wyrok sądu rejonowego i okręgowego,, który nakazał miastu przywrócić nam ten teren, dlatego stoi ten płot, bo to jest mój teren. (…)

Prezydent Rybnik nie szanuje prawa – mówią rozgoryczeni mieszkańcy:

Jeżeli zabiorą mi, tak jak jest przewidywane, to ja niestety zostanę kosztem niby interesu publicznego dwóch ścieżek rowerowych, dwóch chodników i pasa zieleni, pozbawiona możliwości parkowania. Ja będę występowała do sądu o wykup mojego domu, bo ja się tak nie umawiałam. Ja bym się tutaj nie budowała, gdybym wiedziała, że prezydent miasta Rybnika nie szanuje prawa, mieszkańców.

Mieszkańcy czekają na ruch wojewody

Mieszkańcy pod koniec sierpnia napisali odwołanie do wojewody śląskiego. Z kolei 5 października Rada Dzielnicy Orzepowice skierowała pismo do prezydenta Kuczery z prośbą o rozwiązanie problemu.

Co na to władze Rybnika ? Czy będą jednak starali się rozbudowywać tam drogę ? O to zapytamy porannego gościa Radia 90, będzie nim Janusz Koper zastępca prezydenta Rybnika.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj