Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W Czechach ogłoszono epidemię grypy: „Wirusy nie znają granic!”

Facebook Twitter

W Czechach już oficjalnie ogłoszono epidemię grypy. Czy to oznacza większe ryzyko zachorowania dla mieszkańców naszego regionu? "Wirusy nie znają granic" - mówi Teresa Wałga, szefowa Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Cieszynie.

Cieszyn – miasto podzielone na dwie części, polską i czeską, gdzie mieszkańcy swobodnie i codziennie przechodzą przez rozdzielający je most…

W związku z tym oczywiście mogą przenosić się wirusy. Apelujemy więc do mieszkańców, podejrzewam, że moi koledzy po stronie czeskiej podobne apele wygłaszają, żeby osoby, które są zainfekowane, które mają jakieś objawy, są chore, żeby poszły do lekarza i pozostały w domu aż do wyleczenia, ponieważ mogą być źródłem przeniesienia wirusa na czeską stronę, z kolei Czesi mogą go przenieść do nas.

– mówi nam Teresa Wałga. Od początku tego miesiąca w cieszyńskim Sanepidzie odnotowano ponad tysiąc zachorowań na infekcje grypopochodne. 9 przypadków to potwierdzony wirus AH1N1:

W ciągu tych kilku dni, jeden, dwa przypadki. Przecież to są wszystkie zidentyfikowane zachorowania, które pochodzą, że tak powiem, ze Szpitala Śląskiego, ponieważ osoby hospitalizowane, te które trafiają do szpitala, lekarze wysyłają materiał do badania do wojewódzkiej stacji, natomiast nie ma takich badań zlecanych przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

– dodaje szefowa Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Cieszynie, Teresa Wałga. To wzrost zachorowań na świńską grypę. Przypomnijmy, że w cieszyńskim szpitalu na początku roku jedna osoba zmarła w wyniku zakażenia wirusem AH1N1.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 30 marca 2023