Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W czerwcu bez strat dla emerytów

Facebook Twitter

Czerwcowe wnioski o emeryturę nie będą związane z niższymi świadczeniami. Nie trzeba obawiać się niekorzystnej waloryzacji składek. Wysokość świadczenia gwarantują założeniami Tarczy Antykryzysowej 3.0. ZUS wyliczy emeryturę w ten sam sposób jak emeryturę wnioskowaną w maju.

Fot. archiwum ZUS

Wyjaśnia Radiu 90 Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego:

W poprzednich latach osoby urodzone w czerwcu, które chciały przejść od razu po uzyskaniu wieku emerytalnego na emeryturę, często wstrzymywały się ze złożeniem wniosków o to świadczenie do lipca z uwagi na niekorzystny sposób waloryzacji. Różnica wysokości emerytury, o którą wnioskowano w lipcu w stosunku do wysokości, o którą wnioskowano w czerwcu, czasami wynosiła nawet 300 zł. W tym roku z uwagi na epidemię koronawirusa w tarczy antykryzysowej 3.0 przyjęto rozwiązanie, dzięki któremu emerytury, o które wnioskujący wystąpią w czerwcu, będą obliczane tak jak świadczenia, o które wnioskowano w maju.

Wniosek o emeryturę można złożyć w terminie do 30 dni liczonych od zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Emerytura to prawo, a nie obowiązek.

Moment przejścia na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego to indywidualna sprawa dla każdego. Trzeba pamiętać o tym, że emerytura jest prawem, a nie obowiązkiem.

Nie jest tajemnicą fakt, że im później zdecydujemy się przejść na emeryturę, tym będzie ona wyższa. Schemat obliczania emerytury premiuje osoby, które dłużej pracują i dłużej odprowadzają składki, bo im dłużej pracujemy, tym więcej składek zostaje zapisanych na koncie emerytalnym i więcej razy są one waloryzowane, po drugie im później idziemy na emeryturę, tym krótszy jest współczynnik dotyczący dalszego trwania życia, który również brany jest pod uwagę przy obliczaniu wysokości emerytury

– tłumaczy rzeczniczka.

Wniosek nawet do 30 dni po epidemii

W związku z występowaniem epidemii, wniosek o emeryturę można złożyć w terminie do 30 dni liczonych od zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Jeśli w oświadczeniu dołączonym do wniosku świadczeniobiorca wskaże, że chciałby by ZUS ustalił prawo i wysokość świadczenia oraz jego wypłatę od wcześniejszego miesiąca, wskazanego w oświadczeniu, to tak się stanie, o ile na wskazany moment spełnione były ustawowe warunki do przyznania i wypłaty świadczenia.

Przed złożeniem wniosku o emeryturę, zachęcamy do skorzystania z kalkulatora na PUE ZUS, który wyliczy prognozowaną wysokość emerytury. To może nam pomóc w podjęciu tak ważnej decyzji jaką jest moment przejścia na świadczenie

– podpowiada Beata Kopczyńska.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj