Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W Palowicach powstaje Zielone Centrum Edukacji „Dolina Jesionki”. Co to za miejsce?

Facebook Twitter

Zielone Centrum Edukacji Dolina Jesionki - to ma być miejsce spotkań, warsztatów. Z inicjatywą stworzenia Centrum wyszły panie z Fundacji GaSzo. I chcą by powstało w Palowicach - wsi, którą być może wkrótce przetnie Kolej Dużych Prędkości. Pierwszy krok już nawet postawiono...

Dolina Jesionki

Zielone Centrum Edukacji „Dolina Jesionki” powstaje w Palowicach. Lokalizacja jest ostatnio na ustach wielu, w kontekście planowanej budowy Kolei Dużych Prędkości, która przez Pojezierze Palowickie ma prowadzić do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Mieszkańcy miejscowości, ale i całej gminy Czerwionka-Leszczy bronią naszych „śląskich Mazur”. A Fundacja GaSzo, idąc jakby pod prąd rządowej inwestycji, planuje na tym terenie stworzenie miejsca, gdzie odbywać się będą warsztaty i spotkania blisko natury, w duchu eko.  – Ale i z naciskiem na rozwój osobisty – podkreślają Agnieszka Ganiek i Klaudia Szostok z Fundacji GaSzo:

Agnieszka Ganiek i Klaudia Szostok: Właściwie zaraz obok pojezierza, dokładnie jest to ulica Kolonia, piękna okolica, blisko lasu. Wszystkich miłośników zieleni, bioróżnorodności serdecznie zapraszamy. Zakupiłyśmy w zeszłym roku działkę, działka została ogrodzona, zasadziłyśmy już pierwsze rośliny, dzięki współpracy z zaprzyjaźnionymi centrami ogrodniczymi. Mamy już tam też pierwsze ule, planujemy że powstanie tam większa pasieka edukacyjna, ale najważniejsze co powstanie na działce, to budynek wielofunkcyjny. Przede wszystkim w budynku będą się działy warsztaty. Warsztaty rozwojowe dla dzieci, młodzieży, dorosłych. Chcemy, żeby ogół społeczeństwa był zaangażowany zarówno w swój rozwój osobisty, ale także w rozwój Centrum Doliny Jesionki w Palowicach.

Dolina Jesionki – to ma być miejsce między innymi dla kobiet

Pomysłodawczynie nie mają wątpliwości co do lokalizacji swojego centrum „Dolina Jesionki” właśnie w Palowicach:

Agnieszka Ganiek i Klaudia Szostok: Dla nas los Pojezierza Palowickiego jest pewny. To piękne miejsce, bogate w bioróżnorodność i chcemy żeby przede wszystkim było ono bardziej docenione. Lokalna społeczność wie, jaka to jest perełka, chcemy o niej szerzej mówić i chcemy ją pokazać światu. Naszą ideą jest to, by te działania skumulować w jednym miejscu. Prowadzimy szkolenia, prowadzimy warsztaty, łączymy różnego rodzaju społeczności – od dzieci, przez seniorów, po rodziny z dziećmi, ale najbliżej naszego serca są kobiety. Kobiety, które są fantastyczne. Śląskie kobiety są fenomenalne i chcemy się nimi trochę zaopiekować, ale chcemy im dać także przestrzeń, żeby one się mogły zaopiekować.

Projekt budowalny jest już gotowy, jest duża szansa, że w sierpniu na działkę wjedzie ciężki sprzęt, a budynek ma powstać do przyszłego roku. Z Narodowego Instytutu Wolności Fundacja GaSzo otrzymała na ten cel ponad 400 tysięcy złotych dofinansowania.

Ale środków finansowych nie wystarczy na wszystko. Dlatego też w internecie rozpoczęła się zrzutka na stworzenie Zielonego Centrum Edukacji Doliny Jesionki w Palowicach. Znajdziesz ją TUTAJ  Chcesz pomóc w inny sposób? Skontaktuj się: [email protected].

 

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj